Meclise İlk Gün Sunuldu! AK Parti'den Bir ÖTV Desteği Daha Fiyatlar Yüzde 42 Düşecek

AK Parti tarafından hazırlanan yeni bir ÖTV desteğine ilişkin açıklamalar geldi. Önümüzdeki günlerde ele alınacak düzenleme bir araç sınıfında daha indirim öngörüyor.

Finans 02.10.2021 - 14:45 02.10.2021 - 14:45 Mustafa KARAGÖZ

AK Parti tarafından geçtiğimiz aylarda sürpriz bir şekilde uygulamaya giren ÖTV matrah indirimi, orta segment araçların fiyatlarında indirime neden olmuştu. Ham fiyatı 114.000 TL ile 170.000 TL arasında olan araçlara yönelik ciddi indirimler içeren düzenleme ile bazı modellerde 61.000 TL'ye ulaşan indirimler yaşandı.

MECLİS AÇILINCA İLK BİLGİLER GELMEYE BAŞLADI AK PARTİ'DEN YENİ ÖTV DÜZENLEMESİ

Binek araçlar için uygulanan ÖTV matrah indiriminin ardından bir düzenlemede motorlu karavan model araçlar için olacak. 

TBMM Başkanlığı'na sunulan Vergi Usul Kanununda değişiklik öngören kanun teklifi kapsamında motorlu karavan model araçlarda yüzde 42 ile yüzde 54'e varan indirimler uygulanabilecek. 65 maddelik Vergi Usul Kanunu'nda yer alan düzenlemeye dair ilk bilgilerin gelmesi gün çıkan indirim detayları da az çok belli oldu.

karavan-ötv

Daha önceki düzenleme kapsamında ticari araç sınıfında yer alan bu model araçlar karavan sınıfında değerlendirilecekler. Bu düzenleme ise ÖTV desteği getirecek. Milli Gazete'de yer alan habere göre; sıfır alınan ticari bir araç karavana dönüştürüldüğünde ÖTV oranı yüzde 220'lere kadar yükseliyordu. AK Parti'nin TBMM'ye sunduğu kanun teklifinde ise motorlu karavanlardan yüzde 45 olarak tek tip ÖTV alınması maddesi bulunuyor. 

ÖTV ORANI YÜZDE 220'DEN YÜZDE 45'E DÜŞECEK

AK Parti'nin sunduğu ve önümüzdeki günlerde görüşmelerine başlanacak kanun teklifinin detaylarına ilişkin sektörden de ilk açıklama geldi.

Otomotiv Yazarı olan Emre Özpeynirci kendisine ait kişisel sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak fiyatların yüzde 42 ile yüzde 54 oranında düşeceğini söyledi.

Özpeynirci söz konusu indirime dair paylaşımında "Karavana ÖTV desteği mi geliyor Meclise sunulan kanun teklifinde motorlu karavanlardan %45 olarak tek tip ÖTV alınması yer alıyor. Şu an sıfır bir ticari bir aracı motor karavana dönüştürmeniz halinde 0-220 ÖTV alınıyor. ÖTV sadece 5 yaş üstü motor karavanlarda %4. Fiyatları %42 ile %54 düşecek!" dedi. 

ötv ekim 2021 düzenleme

Fiyat İndirimine Bir Örnek

Paylaşımının sonunda bir örnek veren Özpeynirci Sıfır ticari aracın matrah fiyatının 300.000 TL olması durumunda, bu aracın karavana dönüştürülmesi için motoruna bağlı %220 ÖTV+ KDV ödeyince fiyatı 1 milyon 132 bin TL’ye çıkıyor bilgisini verdi. Yeni düzenleme ile bu rakamın 513 bin TL olacağını söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@