Mega Projeler İçin Arnavutköy Dursunköy'de 2.7 Milyon Metrekarelik Alan İmara Açıldı!

Kanal İstanbul, İstanbul Havalimanı ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün kesişme noktası olan Arnavutköy Dursunköy, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aldığı karar ile 2.

Mega Projeler İçin Arnavutköy Dursunköy'de 2.7 Milyon Metrekarelik Alan İmara Açıldı!

Kanal İstanbul, İstanbul Havalimanı ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün kesişme noktası olan Arnavutköy Dursunköy, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aldığı karar ile 2.7 milyon metrekarelik alanı imara açtı.

Sözcü Gazetesi yazarlarından Özlem Güvemli tarafından yapılan habere göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Düzeni Planı içerisinde tarım alanı ve su koruma havzası olarak belirlenmiş olan arazileri imara açtı.Alınan bu karar kapsamında tarım alanı ve havzası koruma alanı olarak belirlenen yerlerde yeni konut projeleri, alışveriş merkezleri, otel ve rezidans inşa edilmesinin önü açılmış oldu. Karar bölgede arazisi olan kişileri sevindirirken büyük tepki çekti.İmara Açılan Alanda 18 Bin Kişilik Nüfüs Öngörüldü!Deprem sonrası alınan önlemler kapsamında yapılan değişikler sonucunda rezerv alanı olarak belirlenen yer hükümet tarafından yapılan mega projelerin ardından eski plan yetersiz kaldı ve Arnavutköy Dursunköy'deki 2 milyon 796 bin 584 metrekarelik alan için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul'un anayasası kabul edilen 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı değiştirildi.240 Bin Metrekarelik Orman Korunacak!Belirlenen alanda yer alan 240 bin metrekarelik ormanın korunacağı açıklanırken haberde "Raporda yer alan bilgilere göre planlama alanına gelecek yeni nüfus 18 bin 206 kişi olarak belirlendi. Alanın 763 bin 983 metrekaresi “Gelişme Konut Alanı” oldu.Burada yapılacak konutların zemin ve bodrumlarında veya bağımsız bloklarla emsal alanını yüzde 10'unu aşmamak kaydıyla ticaret yapıları yapılabilecek. 552 bin 926 metrekarelik bölüm “ticaret ve konut alanı” olarak belirlendi. Bu alanda konut, AVM, rezidans, otel yapılabilecek.Alanın 37 bin 478 metrekaresi için de özel düzenleme yapılarak “ticaret, turizm, konut” fonksiyonlarını üçü birden verildi. Bu bölüme AVM, eğlence merkezi, otel ve moteller inşa edilecek" denilerek yapılan imar planı değişikliği özetlendi.Emlak365.com