Mehmet Naci İnci Kimdir, Nerelidir, Yeni Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Kim Oldu?

21 Ağustos tarihli Resmi Gazete ile Atama Kararnamesi yayımlandı, Boğaziçi Üniversitesi rektör ataması yapıldı. Prof. Mehmet Naci İnci kariyeri, memleketi, biyografisi, önceki görevleri!

Mehmet Naci İnci Kimdir, Nerelidir, Yeni Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Kim Oldu?

Boğaziçi Üniversitesi rektör ataması yapıldı. Hatırlanacağı üzere bir önceki atama kararnamesi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rektör olarak Melih Bulu atanmış, ancak öğrenciler bu atamaya şiddetle karşı çıkmıştı.

Uzun süre devam eden eylemler sonrasında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Bulu görevinden alınmıştı. 21 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan yeni Cumhurbaşkanlığı Tarafından Yapılan Atamalar Hakkında Kararlar (Karar: 2021/413, 414) kapsamında beklenen atama yapıldı ve Boğaziçi Üniversitesinin yeni rektörü belli oldu.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİNİN YENİ REKTÖRÜ KİM OLDU, PROF. DR. MEHMET NACİ İNCİ KİMDİR, ÖNCEKİ GÖREVLERİ, KARİYERİ VE BİYOGRAFİSİ NEDİR?

Kariyeri ile göz dolduran Prof. Dr. Mehmet Naci İnci Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan atama kararnamesi ile Boğaziçi Rektörü olarak göreve getirildi. Atama kararnamesi ile beraber Prof. Dr. Mehmet Naci İnci kimdir, nerelidir, kariyeri, önceki görevleri ve biyografisi merak konusu oldu.

mehmet-naci-inci-kimdir

3 Kasım 1965 Malatya Pütürge doğumludur.

Marmara Üniversitesi Fizik Bölümü mezunudur.

Heriot-Watt Üniversitesinde fiber optik sensörler alanında doktora eğitimini tamamlamıştır.

Doktora sonrası çalışmalarını 1993-1994 yılları arasında Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümünde yapmıştır.

1994 senesinde Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümünde önce yardımcı doçent, daha sonra ise doçent olmuştur.

Gunma Üniversitesinde 1998 -1999 yıları arasında konuk araştırmacı olarak görev alırken 1999-2005 yılları arasında Sabancı Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev almıştır.

2005 senesinde Boğaziçi Üniversitesi'ne Profesör olarak dönüş yaparken 2014 ve 2018 yılları arasında ise Fizik Bölümü Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

15 Temmuz 2021 tarihinde görevinden alınan Melih Bulu'nun yerine 21 Ağustos 2021 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi rektörü olarak atanmıştır.