Mehmet Şimşek’ten Çarpıcı ‘Bitcoin’ Uyarısı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bir açıklamada bulundu. Yaptığı açıklamada Şimşek, sanal para çeşitleri ile alakalı yatırım ve işlem yapanları uyardı. Herhangi bir zarara uğramamaları yönünde daha dikkatli davranmaları gerektiğini belirtti. Her türlü oluşabilecek olumsuzluklara karşı tedbir almaya davet etti. Bitcoin Çöküyor Mu? Başbakan Yardımcısı Şimşek, Finansal İstikrar Komitesi toplantısına iştirak etti. Başkanlığında tertip edilen toplantıda, sanal paralar üzerine ülkemizde bir takım düzenlemelere gidileceğine vurgu yaptı. Bunula alakalı da bir çalışma gurubu oluşturduklarını aktaran Şimşek, konunun...

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bir açıklamada bulundu. Yaptığı açıklamada Şimşek, sanal para çeşitleri ile alakalı yatırım ve işlem yapanları uyardı. Herhangi bir zarara uğramamaları yönünde daha dikkatli davranmaları gerektiğini belirtti. Her türlü oluşabilecek olumsuzluklara karşı tedbir almaya davet etti.

Bitcoin Çöküyor Mu?

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Finansal İstikrar Komitesi toplantısına iştirak etti. Başkanlığında tertip edilen toplantıda, sanal paralar üzerine ülkemizde bir takım düzenlemelere gidileceğine vurgu yaptı. Bunula alakalı da bir çalışma gurubu oluşturduklarını aktaran Şimşek, konunun da Hazine Müsteşarlığının İnternet Sitesinden yayınlandığını belirtti. Finansal İstikrar Komitesinin 34. Toplantısında bir konuşma yapan Şimşek, hem küresel hem de yerel temel tabanlı ekonomide yaşanan gelişmeler ile Türk Finans Piyasalarına tesirlerine değindi.

Tertip edilen toplantı da hem bankacılık sektörüne dair uluslararası standartların uyumu bağlamında yapılacak düzenlemeler ve etkileri hem de politika yapım aşamasının desteklenmesi maksadı ile sektör unsurlarının verilerinin alt yapılarının hem desteklenmesi hem de güçlendirilmesi ele alındığı ifade edildi.

Sanal Paralar Üstüne Bir Kehanet

Finansal İstikrar Komitesinin 34. Toplantısında, ülkemiz sınırları içerisinde herhangi bir yasal dayanağı olmayan sanal paraların durumlarına dair düzenlemelerin oluşturulması adına da bir çalışma gurubu kurulması kararı verildi.

Bakandan vatandaşa uyarı geldi. Dijital Âlemin paralarına dair mevcut riskleri anlatan Bakan, kamuoyunun hali hazırdaki riskli durumu kavramasına yardım etmek gerektiğine vurgu yaptı. Resmi otoritenin bir güvencesinin bulunmadığı sanal paraların yurttaşların zarara uğramalarına mani olmak adına uyarılarda bulundu. Bitcoin denilen sanal para biriminin piyasa değerinin çok oynak olduğu durumunun altını çizen Başbakan Yardımcısı, ayrıca sanal cüzdanların da çalınabilme riski taşıdığından da bahsetti. Her türlü zararlı etkileşime açık bir durum olduğunun altını çizen Başbakan Yardımcısı Şimşek, kaybedilen işlemlerin geriye döndürülemez olması sebebi ile zarara uğramamaları yönünde yurttaşları uyardı.

Dijital para eksenli bir takım iş modellerinin yüksek kar oranları ile sanal para kullanımını teşvik edildiğinin anlatıldığı toplantıda, gerek bilgi eksikliği gerek suiistimal etmeye açık durum gerek gözetim ve denetimden uzak yapısı sebebi ile dolandırıcılığa yatkın bir mecra olması konusunda ortak karar oluştuğu belirtildi.


Katkıda Bulunun