Memorandum Nedir, Memorandum İmzalamak Ne Anlama Geliyor?

Finlandiya ile İsveç'in NATO'ya üyelik sürecinde imzalanan memorandum araştırma konusu oldu. Memorandum nedir, memorandum imzalanması ne anlama geliyor? Haberimizde.

Memorandum Nedir, Memorandum İmzalamak Ne Anlama Geliyor?

İspanya'nın başkenti Madrid'de yapılan görüşmenin ardından Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında memorandum imzalandı. Memoranduma Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, İsveç Dışişleri Bakanı Anne Linde imza attı. İmzalanan memorandum ile Türkiye'nin terör endişeleri giderilecek ve Türkiye de bu durumda İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerini destekleyecek. Peki memorandum ne anlama geliyor?

TÜRKİYE-İSVEÇ-FİNLANDİYA ARASINDA İMZALANAN MEMORANDUMDA NELER VAR?

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan memorandumda: "Müstakbel NATO Müttefikleri olarak Finlandiya ve İsveç, milli güvenliğine yönelik tüm tehditlere karşı Türkiye’ye tam destek verirler. Bu çerçevede, Finlandiya ve İsveç, PYD/YPG ve Türkiye’de FETÖ olarak tanımlanan örgüte destek sağlamayacaklardır. Türkiye de milli güvenliklerine yönelik tüm tehditlere karşı Finlandiya ve İsveç’e tam destek verir. Finlandiya ve İsveç terörizmi tüm biçim ve tezahürleriyle en kuvvetli şekilde reddeder ve kınar. Finlandiya ve İsveç, tüm terör örgütlerinin Türkiye’ye karşı gerçekleştirdikleri saldırıları açık ve net biçimde kınar, Türkiye’yle ve mağdurların aileleriyle en derin dayanışma duygularını ifade eder.

Finlandiya ve İsveç, PKK ve diğer tüm terörist örgütlerin, bunların uzantılarının faaliyetleri ile iltisaklı kuruluşlar ve paravan örgütler içerisinde yer alan veya bu terör örgütleriyle bağlantısı bulunan şahısların faaliyetlerini engelleyeceklerini taahhüt eder." kararları alındı.

memorandum-ne-demek

MEMORANDUM NE DEMEK, MEMORANDUM İMZALANMASI NE ANLAMA GELİYOR?

Memorandum, bir anlaşma, sözleşme ya da uzlaşmanın resmi belgesi anlamına geliyor. Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan memorandum bu tanıma giriyor. Memorandum belgeleri hem iletişim hem de hatırlatma amaçlı kullanılıyor. Kelimenin kökeni Latince ve anmak, hatırlamak anlamlarına geliyor.