Memur Sen'den Tarihi Zam Talebi! Çalışma Bakanlığı'na Sunuldu Tam Metin

Kamu kurumlarında çalışan memurların 2021 memur maaş zam talepleri belli oldu. Memur Sen 2021 ve 2022 yılı taleplerini Çalışma Bakanlığına iletti.

Gündem 26.07.2021 - 11:14 26.07.2021 - 11:38 Mustafa KARAGÖZ

Devlet bünyesinde görevli memurların maaşlarına ne kadar zam yapılacağına ilişkin en önemli somut adımların başında gelen Memur Sen teklifi belli oldu. Memur Sen 2021 ve 2022 yıllarında maaşlara ne kadar zam yapılağına ilişkin taleplerini açıkladı. 

MEMURLAR NE KADAR ZAM İSTEDİKLERİNİ AÇIKLADILAR

2021 Toplu Sözleşme Görüşmelerinde yüz yüze toplantılar Ağustos ayı başında başlayacak. Bu görüşmeler öncesinde Memur Sen ve Türkiye Kamu Sen ortak bir karar ile elde edilecek kazanımlar için beraber hareket etme kararı almışlardı. Bu karar sonrası ortak çalışmalara başlayan iki sendika teklif sürecini tamamladılar.

Ağustos ayı öncesinde tekliflerini Çalışma Bakanlığı'na ileten Memur Sen talep edilen maaş zam oranlarını, refah payını ve seyyanen zam talebini duyurdu.

Memur Sen tarafından yayımlanan teklif sözleşmesinde 2021 yılı tamamı ve 2022 tamamı için talep edilen zam oranı bildirildi. Bunun dışında bir önceki toplu sözleşme görüşmelerinde tam mutabakat sağlanamadığı ve kayıp olduğunu bildiren Memur Sen bu kaybın da karşılanmasını talep etti. Tüm bu taleplerin yanında refah payı da talep edilen Memur Sen, memurlar adına hazırlanan dosyayı Çalışma Bakanlığına iletti. 

Memur Sen'in Zam Talebi

* 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere maaşlara yüzde 21 oranında zam. 

* 1 Ocak 2023 tarihinden geçerli olmak üzere maaşlara yüzde 17 zam.

* 2022 ve 2023 yılları için yüzde 3 + yüzde 3 şeklinde olmak üzere yüzde 6 refah payı. 

* Bir önceki toplu sözleşme kaybı nedeniyle maaşlara 600 TL seyyanen zam.

* Son talep enflasyonun yüksek olması durumunda enflasyon farkı zammı ödenmesi. 

Toplu Sözleşme teklif metninde ayrıca kamu personellerine ek gösterge düzenlemesi ve halen sözleşmeli personel kadrolarında çalışanların kadroya alınmaları da talep edildi.

YÜZ YÜZE GÖRÜŞMELER NE ZAMAN?

Görüşmeler Ağustos ayının ilk günlerinde başlayacak. Toplu sözleşme görüşmeleri için öngörülen tarih 2 Ağustos olarak duyuruldu. Ancak görüşmeler tek toplantı ile tamamlanmayacak. Görüşmelerin en az 3 toplantı olması, anlaşma sağlanması durumunda Ağustos ayının ikinci yarısında ilan edilmesi bekleniyor. Ancak anlaşma sağlanmaması durumunda karar heyet tarafından verilecek. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@