Memur ve Emekli Maaş Zammında Anlaşma Sağlandı! İşte 2022 2023 Zam Oranları

Milyonlarca kamu personeli ve emeklilerin bekledikleri zam oranları açıklandı. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ile Memur Sen arasında geçen görüşmelerde zam oranları belli oldu. İşte memur zam rakamları.

Memur ve Emekli Maaş Zammında Anlaşma Sağlandı! İşte 2022 2023 Zam Oranları

Memurların 2021 yılı toplu sözleşme maaş zam oranları belli oldu. Toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanmasının ardından önümüzdeki dönem için maaşlara yapılacak zam oranları netlik kazandı. İşte toplu sözleşme görüşmelerine dair resmi açıklamalar.

MEMURLARIN MAAŞ ZAM ORANLARI BELLİ OLDU

6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde müzakere süreci sona erdi. 2 Ağustos tarihinde başlayan ilk toplantı sonrasında gerçekleştirilen görüşmelerin ardından hükümeti temsilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile memur sendikaları anlaşmaya vardılar. 20 gün süren toplu sözlşeme süreci sonrasında varılan anlaşmaya dair resmi açıklama Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'den geldi.

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin Zam Oranlarını Açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin anlaşma sonrası yapmış olduğu konuşmasında memurlar ve memur emeklilerinin yeni mali haklarını ilan etti.

Gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında memurlara ve emeklilerine 2022 yılında 5+7'lik bir zam oranı, 2023 yılında ise 8+6'lık bir zam oranında anlşama sağlandı. Memur Sen tarafından kabul edilen zam oranlarına ayrıca enflasyon farkı da olacak.

2022 yılı zam oranları;

2022 yılının Ocak Temmuz dönemi için yüzde 5 net zam ve enflasyon farkı zammı.

2022 yılının Ağustos Aralık dönemi için ise yüzde 7 zam ve enflasyon farkı.

2023 yılı zam oranları;

2022 yılının Ocak Temmuz dönemi için yüzde 8 net zam ve enflasyon farkı

2022 yılının Ağustos Aralıkdönemi için yüzde 6 net zam ve enflasyon farkı

3600 EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİ

Mali haklara dair detayların belli olmasının ardından merak edilen, üzerinde durulan bir başka başlık 3600 ek gösterge düzenlemesi oldu. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin yapmış olduğu açıklamasında 3600 ek gösterge düzenlemesinin metinde olmayacağını, konunun sendikalarla oluşturulacak çalışma grupları ile çözüleceğini açıkladı.

Bakan Bilgin toplu sözleşme konuşmasında ayrıca "Memur ve memur emeklisinin maaşına 2022'nin ilk altı ayı yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7, 2023'ün ilk altı ayı yüzde 8, ikinci altı ayı yüzde 6 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı. Sözleşmeli çalışanlar için 3+1 ilkesini benimsedik. O konuda yerel yönetimlerin çalışanlarına haksızlığını gidermek için çalışmaların yapıldığını ifade etmek isterim. Yüzde 1'de örgütlü sendikalara zam verildi. 135 TL olan toplu sözleşme aidatını 400 TL'ye çıkardık." ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER