Memur ve Emekliye Bayram İkramiyesi Müjdesi

29 Mart Perşembe günü düzenlenecek bir toplantı ile KPDK bireyleri bir araya gelecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun önderliğinde toplanacak kurul toplu sözleşmede sonuca bağlanamayan mevzuları görüşecek.

EKONOMİ 27.03.2018 - 18:44 15.07.2021 - 00:21 SERHATMEDYA

29 Mart Perşembe günü düzenlenecek bir toplantı ile KPDK bireyleri bir araya gelecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun önderliğinde toplanacak kurul toplu sözleşmede sonuca bağlanamayan mevzuları görüşecek.

Kamu Personeli Dayanışma Kurulu (KPDK)’nda bu ay emekli ve memurlarca uzun süredir beklenen bayram ikramiyesi masaya yatırılacak. Eğer bayram ikramiyesi müjdesi gelirse bu ikramiyeden SSK ve BAĞ-KUR emeklileri de faydalanacak. Kararın ardından şimdi de bayram ikramiyesinin ne kadar olacağı merak konusu…


Perşembe İkramiye İçin Karar Günü


29 Mart Perşembe günü düzenlenecek bir toplantı ile KPDK bireyleri bir araya gelecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun önderliğinde toplanacak kurul toplu sözleşmede sonuca bağlanamayan mevzuları görüşecek. Kurulun bir başka günden maddesi ise geçen ağustos ayında dile getirilen emeklilere yılda iki kez olmak üzere verilmesi planlanan bayram ikramiyesi olacak.  Eğer madde olumlu yönde karara bağlanırsa bu ikramiyeden memur ve memur emeklileri dışında SSK ve BAĞ-KUR’lu vatandaşlarda faydalanacak.

Bayram İkramiyesi Yılda İki Kez Verilecek


Yaklaşık 12 milyon emeklinin beklediği ikramiyenin miktarı için de iki ihtimalden bahsediliyor. Daha önceki yıllarda da emekliye promosyon ödemeleri için ön ayak olan Memur-Sen’in teklifi üzerine ikramiye miktarının en yüksek devlet memur maaşının iki katı olması, diğer ihtimal ise emeklilerin ya da memurların aldığı maaş miktarınca ikramiye verilmesi şeklinde ifade ediliyor. Bayram ikramiyesi netlik kazandığında Ramazan ve Kurban Bayramlarında olmak üzere yıl içinde iki defa verilecek.

Ek Ödemeler de Karara Bağlandı!


Bir diğer konu da kamu sektöründe 30 yılı aşkın süredir çalışır durumda olan vatandaşların ikramiyelerini 30 yıl üzerinden alıyor olmasıydı. Bu konuya ilişkin ilgili vatandaşlara ek ödemeler devam ediyor. Geçen sene başvuran ve ikramiyelerini alan vatandaşlar, eğer hala almadıkları ödemeleri varsa bu aydan sonra alabilecekler. Bu ek ikramiye kapsamında başvuruda bulunan ve haklı olduğu belirlenen 232 bin vatandaşa SGK tarafından 1,1 milyar lira ödendi. Yapılan açıklamalara göre ikramiyenin 7 bin 500 liraya kadar ki kısmı başvurulan tarihten itibaren 3 ay içinde ödenecek. Eğer hala ödenmeyen kısım varsa bu da önümüzdeki yılın aynı ayında ilk ödemenin başladığı tarihten itibaren uygulanacak kanuni faizi ile birlikte ödenecek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@