Memur Ve Memur Emeklilerinin Yüzde 21 Maaş Zammı Pazarlığı Başlıyor!

Milyonlarca memurun ve memur emeklisinin maaş zammı pazarlığı resmen başlıyor. Memur sendikaları ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri 2 Ağustos Pazartesi günü masaya oturuyorlar. 

Finans 01.08.2021 - 11:03 01.08.2021 - 11:10 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de kamu çalışanları için kritik süreçler devam ediyor. 700 binden fazla kamu ve taşeron işçinin zam pazarlıkları sürerken milyonlarca memur ve memur emeklisinin maaş zammı görüşmeleri de 2 Ağustos 2021 Pazartesi günü resmen başlayacak. 

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ İÇİN MAAŞ ZAMMI PAZARLIKLARI BAŞLIYOR

Türkiye'de 4,2 milyon memur ve 2,2 milyon da memur emeklisi bulunuyor. Memur ve memur emeklilerinin 2022 ve 2023 yıllarına dair maaş zamları için densikalar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında görüşmeler başlıyor. 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin son aşamasında ise maaş zamları netleşecek. 

2022 YILINDA YÜZDE 21, 2023 YILINDA YÜZDE 17 MAAŞ ZAMMI İSTENDİ

Memur ve memur emeklilerinin maaş zammı görüşmelerinde memur tarafını temsil eden Memur-Se n talep ettikleri zam oranını açıkladı. Memur-Sen 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için ise yüzde 17 maaş zammı istedi. Memur-Sen ile Türkiye Kamu-Sen bu görüşmeler öncesinde birlikte hareket ederek oluşturulan kurullarla memurların tekliflerini belirlediler. 

memur zammı

REFAH PAYI, 3600 EK GÖSTERGE, SÖZLEŞMELİLERİN KADROYA ALINMASI TALEP EDİLDİ

Memur sendikalarının Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan talepleri yalnızca maaş zammı olmadı. Tüm memurlara seyyanen zam ve refay payı istenirken 3600 ek gösterge düzenlemesinin acilen yapılması, sözleşmeli memurların kadroya geçirilmesi ve derece kademe ilerlemesinin önünde bulunan tüm engellerin kaldırılması Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı'ndan talep edildi. 

ANLAŞMA SAĞLANAMAZSA HAKEM KURULU NİHAİ KARARI VERECEK

2 Ağustos 2021 Pazartesi günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı'nda sözleşme pazarlıkları yapılmaya başlanacak.Bu görüşmeler Ağustos ayının üçüncü haftasına kadar devam edebilecek. Taraflar arasında bu süre içerisinde bi,r anlaşma sağlanamazsa bu sefer devreye Kamu Görevlileri Hakem Kurulu girecek. 11 kişiden oluşan Hakem Kurulu tarafları dinledikten sonra 2022 ve 2023 yılları için memur ve memur emeklileri maaş zammı hakkında nihai kararı verecek. 

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin kaderi Ağustos ayının son bölümünde belli olacak. Memur sendikalarının maaş zammı taleplerinin kabul görmesi uzak bir ihtimal olarak değerlendirilirken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın memur ve memur ameklisi maaş zammı teklifi merak ediliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@