Memurlar Hükümetin Zam Teklifini Kabul Etmezlerse Ne Olur, Memur Maaş Zammı Nasıl Belirlenir?

Türkiye'de yaklaşık 4 milyon memur ile 2 milyon memur emeklisinin zam pazarlıkları devam ediyor. Peki memurlar hükümetin zam teklifini kabul etmezlerse ne olur? Memur maaş zammında son durum ne?

Memurlar Hükümetin Zam Teklifini Kabul Etmezlerse Ne Olur, Memur Maaş Zammı Nasıl Belirlenir?

Türkiye'de memurların ve memur emeklilerinin 2022 yılı ve 2023 yılı için maaş zammı pazarlıkları devam ediyor. Yetkili sendika olarak memurları temsil eden Memur – Sen ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasındaki zam pazarlıkları kıran kırana sürüyor.

Memur – Sen'in zam teklifi üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından da bir maaş zammı teklifi yapıldı. Her iki memur maaş zammı teklifi de kamuoyuna yansıdı. Ancak iki zam teklifinin arasında uçurum olduğu görüldü.

MEMURLARIN MAAŞ ZAMMI TALEPLERİ

Memur maaş zammı pazarlık masasında memurları temsil eden Memur – Sen'in zam teklifine göre talep edilen maaş zammı miktarları belli oldu. Buna göre taban aylığa 600 TL seyyanen zam istendi. Bunun yuanında 2022 yılında yüzde 21, 2023 yılında ise yüzde 17 maaş zammı talep edildi. Bunun yanında da 2022 yılında yüzde 3 ve 2023 yılında yüzde 3 refah payı artışı yapılması önerildi.

HÜKÜMETİN ZAM TEKLİFİ AÇIKLANDI

Memurların maaş zammı taleplerine karşılık Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan da bir maaş zammı teklifi geldi. Bakanlık birimlerince hazırlanan zam teklifine göre 2022 yılının ilk 6 ayında yüzde 5, ikinci 6 ayında yüzde 6, 2023 yılının ilk 6 ayında yüzde 6 ve 2023 ylının ikinci 6 ayında yüzde 6 maaş zammı teklif edildi. Toplamda 2022 ve 2023 yıllarında memurlara yüzde 23 maaş zammı teklif edildi.

MEMURLAR MAAŞ ZAMMINI KABUL ETMİYORLAR

Hükümet ile memurlar arasındaki zam tekliflerinde uçurumlar bulunuyor. Memurların bir yıl için istedikleri maaş zammı teklifini neredeyse 2 yıla yayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu konuda memurlarla karşı karşıya geldi. Memur – Sen 16 Temmuz Pazartesi gününe kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı'nın yeni bir zam teklifinde bulunması gerektiğini, aksi halde görüşmelerin devam etmesinin bir anlam ifade etmeyeceğini açıklamıştı.

Peki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, memurların yeni zam teklifi yapılması önerisini kabul etmez görüşmeler tıkanırsa ne olacak. Memur maaş zamları nasıl kararlaştırılacak? Memurlara yapılacak olan zam memur – Sen'in kabul etmediği rakamlar mı olacak?

MEMURLAR ZAM TEKLİFİNİ KABUL ETMEZLERSE NE OLACAK?

Memurlar ile hükümet arasında zam görüşmelerine ilişkin sistemin nasıl olacağı kanunen belirlenmiştir. Buna göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yetkili memur sendikası arasında görüşmeler yapılır ve anlaşma sağlanamazsa bu sefer devreye hakem heyeti girecek.

Ağustos ayının son haftasında hakem heyeti tarafların zam teklifleri üzerinden inceleme yapacak ve maaş zammına karar verecek. Hakem heyetinin vereceği bu karar bağlayıcı olacak ve taraflar bu karara uymak zorunda olacaklar. Böylelikle memurların ve memur emeklilerinin 2022 ve 2023 yılları için maaş zamları netleşecek.