Memurlara 3600 Ek Gösterge Piyangosu! Emekli Maaşları Yüzde 25 Artacak, 43.500 TL Daha Fazla İkramiye Alınacak!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın son halini vermek üzere olduğu 3600 ek gösterge düzenlemesinin emekli ikramiyesine ve maaşlarına nasıl etki edeceği belli olmaya başladı. 

Finans 19.05.2022 - 19:31 19.05.2022 - 19:31 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de memurlar uzun yıllardır kendilerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen 3600 ek gösterge sözünün yerine getirilmesini bekliyorlar. Son aylarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ilgili bakanlıklarla ve Memur-Sen ile bu konuda kapsamlı görüşmeler yaptı. Yapılan bu görüşmeler neticesinde 3600 ek gösterge düzenlemesinde artık sona geldi. Mayıs ayının sonunda yapılması beklenen son toplantının ardından 3600 ek gösterge düzenlemesinin yasama süreci hızla tamamlanıp yürürlüğe girmesi bekleniyor. 

3600 EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİNİN DETAYLARI BELLİ OLMAYA BAŞLADI

Memurların merakla bekledikleri 3600 ek gösterge düzenlemesine dair detaylar ise yavaş yavaş belli olmaya başladı. Hükümete yakın bir yayın kuruluşu olarak bilinen Sabah Gazetesi’nin verdiği bilgilere göre bu düzenleme hem emekli maaşlarını hem de emekli ikramiyelerini etkileyecek. Memur maaşlarında da bir etkisi olacak ama bu etki büyük olmayacak. 

30 YIL ÇALIŞAN MEMURUN EMEKLİ İKRAMİYESİ 43.500 TL ARTACAK!

3600 ek gösterge düzenlemesinde hayati olarak değerlendirilen nokta “yansıtma oranı” olacak. 60 puanlık bir yansıtma oranında tarafların anlaşmaya yakın oldukları bildirilirken bunun brüt maaşlara ortalama 1.450 TL olarak yansıyacağı bildirildi. Bunun yanında memurların emekli oldukları alacakları emekli ikramiyesinde de artış olacağı bildirildi. Yapılan hesaplamalara göre 3600 ek gösterge düzenlemesi yasalaşırsa 30 yıl çalışan bir memurun emekli ikramiyesi 43.500 TL artacak.

EMEKLİ MAAŞLARI YÜZDE 25 ARTACAK!

Türkiye’de ek göstergeden yararlanabilecek memurların sayısının 3 milyon 175 bin kişi oldukları bildirildi. 3600 ek gösterge düzenlemesi ile unvanlardaki fengesiz ek göstergeler yeniden düzenlenecek. Ayrıca yöneticiler, avukatlar, teknik hizmet, genel idare sınıfı, göstergesi olmayan personeller de bu düzenlemelerde dikkate alınacaklar. Ek göstergeleri 2200’den 3600’e yükselmesi durumunda emekli maaşları da yüzde 25 artacak. Şu anda emekli olan memurlar da bu yapılacak olan ek gösterge düzenlemesinden yararlanabilecekler. 

3600 ek gösterge düzenlemesi ile alakalı olarak yapılacak olan düzenlemeden hangi memurların yararlanabilecekleri ise henüz netleşmedi. Esasında bu düzenleme sadece hemşireler, polisler, öğretmenler ve din görevlileri için yapılması planlanıyordu. Ancak süreçte düzenlemenin tarafı olan Memur-Sen bu düzenlemenin tüm memurları kapsaması gerektiğini konusunda ısrarcı oldu. Nihai kararın ne şekilde olacağı merakla bekleniyor.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@