Memurlara Yüzde 30'Mu Zam Yapılacak? Memur Sen Açıkladı

Memur Sen Konfederasyonu Başkanı Ali Yalçın, memur maaşlarına yapılacak olan refah payı zammının kaç TL olacağına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yüzde 30'luk oranların doğru olmadığını söyledi.

Memurlara Yüzde 30'Mu Zam Yapılacak? Memur Sen Açıkladı

Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasında memur ve emeklilerinin maaşlarına refah payı zammı yapılacağını açıklamıştı. Zam oranının kümülatif zam oranları üzerinden olacağı ilan edilmişti. Söz konusu zam oranı hakkında yüzde 30 ile yüzde 35 zam iddiaları gündeme gelmişti. Zam oranlarına ilişkin gündeme gelen bu iddialara dair memurlardan açıklama geldi.

YÜZDE 30'LUK ZAM İDDİALARINA MEMUR SEN'DEN AÇIKLAMA

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklaması sonrasında basında yüzde 30 zam yapılacağı haberlerinin doğruyu yansıtmadığını söyledi.

Bakanlığın açıklamasında yer alan ifadelerin memurlara yüzde 30-35 zam şeklinde algılandığını söyledi. Bu rakamların 2022 ve 2023 toplam artışı ifade ettiğini söyleyen Memur Sen, yetkili sendika olarak taleplerini açıkladı. Taleplerinin çok net olduğunu ifade eden Yalçın toplu sözleşme 2022'de yürürlüğe girmeden ek protokol istediklerini aktardı.

Ne Kadar Zam Yapılacak? Sorusuna Yanıt

Ali Yalçın konuşmasının devamında memur maaşlarına ne kadar zam yapılacağına ilişkin de bilgi vererek "Asgari ücret tartışmalarının devam ettiği bir süreçteyiz. Bu tartışmaları geride bıraktıktan sonra memura Ocak'tan geçerli olmak üzere enflasyon farkının üzerinde bir ek zam yapılmasını istiyoruz. Bakanlık da bunu ifade etti. Ama aşırı ham hayallere kapılmak doğru olmaz." ifadelerini kullandı.

Yalçın konuya dair açıklamasının devamında ise toplu sözleşmeden önceki hareketliliğin dikkate alınacak memur alım gücünün yükseltilmesi gerektiğini söyledi.

SONRAKİ HABER