Memurların 2022 Aile Yardımı Ödeneceği Ne Kadar Olacak?

Kamu kurumlarında çalışan memurların maaşlarına aile yardımı ödeneceği ekleniyor. Peki 2022 yılında maaş zammı alacak olan memurlara aile yardımı ne kadar ödenecek? 2022 yılı aile yardımı ödemeleri.

Memurların 2022 Aile Yardımı Ödeneceği Ne Kadar Olacak?

Kamu personelleri 2022 yılı maaş zammına hazırlanıyorlar. Asgari ücrete yapılan yüzde 50'lik zam sonrasında kendi maaşlarının da yüksek bir oranda artmasını bekleyen memurlar hem enflasyon zammı hem toplu sözleşme zammı hemde refah payı zammı alacaklar.

Toplu sözleşme kapsamında yüzde 5 net zam alacak olan memurların enflasyon farkı zammı da yaklaşık yüzde 10 bandında olacak. Refah payı zammı ise hükümet tarafından belirlenecek.

MEMUR MAAŞLARINA REFAH PAYI ZAMMI

Memur maaşları için hükümet kanadından ve Memur Sen'den üst üste açıklamalar geldi. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a maaş zammını ileten memurlar için Çalışma Bakanlığı'da yoğun mesai harcıyor.

2022 yılının ilk 6 ayında memur maaşlarına ne kadar zam yapılacağına ilişkin hükümet kanadından gelen açıklamada zam oranlarının tüm kesimleri memnun edeceği ve yüzleri güldürecek bir oran olacağı şeklinde oldu. Memur Sen ise taleplerinde düşen alım güçlerinin artması ve memurların enflasyona ezdirilmemesi talebinde bulundu.

Memur maaşlarına ilişkin henüz net bir rakam belirlenmese de yüzde 15'lik kesin zamma eklenecek rakam ile memurların yüzleri gülecek değerlendirmeleri yapılıyor.

AİLE YARDIMI NE KADAR OLACAK?

2022 yılında yapılacak ödemelere dair merak edilen başlıklardan bir tanesi de aile yardımı. Aile yardımı ödeneği eş ve çocuklar için farklı şekillerde hesaplanıyor ve en az 408,67 TL ödeniyor. Ancak bu ödemeler memurların kendi durumlarına göre yükseliyor.

Aile yardımı ödemelerine ilişkin düzenleme maddesinde ise "Evli bulunan Devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir. Bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi ve çocuklarından her biri için ödenir." ifadeleri yer aldı.

Aile yardımı ödemeleri 2022 yılında memur maaşlarına yapılacak zam oranlarının kesinleşmesi ve en düşük memur maaşının belli olmasıyla netlik kazanacak. Ancak yüksek zam beklantisi sonrası aile yardımlarının önemli bir rakama ulaşacağı tahmin ediliyor.

Memurların maaşları ile tüm detayları ile 2022 aile yardımı ödemesine ilişkin rakamların 3 Ocak tarihinde enflasyon oranlarının belli olması sonrası Çalışma Bakanı Vedat Bilgin yada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasıyla belli olması bekleniyor.

SONRAKİ HABER