Memurların ve Emeklilerin Maaş Farkları Ne Zaman Ödenecek, Belli Oldu Mu? Ek Zam Ödemeleri Hangi Gün Yatacak?

Memurlara ve emeklilere ek zam maaş farkları ne zaman ödenecek? Memurlar ve emekliler maaş farklarını ne zaman alacaklar? Memur ve emekli yüzde 2,5 ek zam maaş farkı ödeme tarihleri belli oldu mu?

Finans 16.01.2022 - 20:08 16.01.2022 - 20:08 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de milyonlarca memurun ve emeklinin maaşlarına yapılacak olan yüzde 2,5 ek zam ile alakalı sürece dair aşamalar merak ediliyor. TBMM Genel Kurulu'nda memurlara ve emeklilere yapılacak olan yüzde 2,5 ek zam ile alakalı olarak yasa teklifinin kanunlaşması henüz gerçekleştirilemedi. TBMM Genel Kurulu 18 Ocak 2022 Salı gününden itibaren memur ve emekli maaşlarına yüzde 2,5 ek zam yapılmasına dair kanun teklifini görüşmeye devam edecek. Ancak bu sırada memur maaşlarının ödemeleri yapılırken emekli maaşları da hesaplara yatmaya başlıyor.

EK ZAM KARARI OCAK MAAŞLARINA YETİŞMEDİ

Memurlarıun ve emeklilerin maaşlarına yapılacak olan ek zam ile alakalı olarak planlama bu zam kararını Ocak maaşlarına yetiştirmekti. Ancak TBMM Genel Kurulu'nda iktidar ve muhalefet milletvekilleri arasında bir başka kanun teklifinden yaşanan anlaşmazlık görüşmeleri tıkayınca milyonlarca memur ve emekli için ek zam kararı maaşlara yetişmedi. Dolayısıyla memurlar ve emekliler Ocak ayı maaşlarını ek zam olmadan almak zorunda kaldılar. 

MAAŞ FARKLARI NE ZAMAN ÖDENECEK?

Ek zam kararının maaşlara yetişememesinden dolayın milyonlarca memur ve memur emeklisi şimdi maaşlara yansıyacak olan ek zamma ilişkin maaş farkı ödemelerinin ne zaman yapılacağını merak etmeye başladılar. Memurların ve emeklilerin maaşlarına Ocak ayında ödenmesi gereken ek zam ödenmedi. Dolayısı ile bir maaş farkı ödendi. Bu maaş farkının memurlara ve emeklilere nasıl ödeneceği ise henüz netleşmedi.

Memur ve emekli maaş farkı ödemesi için iki yol izlenebilir. Bu konuda kararı Hazine ve Maliye Bakanlığı verecek. Yüzde 2,5 ek zam kararı TBMM'de yasalaştıktan sonra Ocak ayı içerisinde maaş farkları memurların ve emeklilerin maaş hesaplarına yatabilir. Ancak maaş farkı ödemeleri Şubat ayı ile de birleştirilebilir. Bu yönde karar alınırsa memur ve emekli maaş farkları Şubat ayı maaşlarının üzerine eklenerek ödenecek. Bu maaş farkını almak için memurlar ve emekliler Şubat ayı maaşlarını almaları gerekecek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@