Merakla Beklenen FED Tutanakları Yayınlandı! Haziran Ve Temmuz Toplantılarında FED Ne Kadar Faiz Artırımı Yapacak?

ABD Merkez Bankası (FED) merakla beklenen son toplantıya ait tutanakları yayınladı. Yayınlanan FED tutanaklarında faiz artırımına dair çok önemli bir bilgi de yer aldı. FED ne kadar faiz arttıracak?

Finans 25.05.2022 - 22:30 25.05.2022 - 22:30 Engin Uzunoğlu

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) tarafından Mayıs ayı toplantılarına ilişkin tutanaklar yayınlandı. FED üyelerinin faiz artırımına dair görüşlerinin de yer aldığı tutanaklarda ekonomik görünüme dair FED’in uygulayacağı politikalara ilişkin işaretler kamuoyuna ilan edildi. 

Federal Açık Piyasa Komistesi’nin (FOMC) 3 – 4 Mayıs tarihlerinde yaptıkları toplantılara ilişkin tutanakları FED yayımladı. FED üyelerinin çoğunluğunun faiz artırımlarına şiddeti eksiltmeden devam edilmesi gerektiği konusunda görüş bildirdiği tutanaklarda yer aldı. Hatta FED üyeleri önümüzdeki birkaç toplantıda faiz artırımlarının sürmesi gerektiğini ifade ettiler. 

FED NE KADAR FAİZ ARTIRIMI YAPACAK?

FED’in yayınladığı tutanaklara göre FED üyeleri Haziran ayında devam edecek olan FED toplantısında 50 baz puanlık faiz artırımı yapılmasını uygun gördüklerini belirttiler. FED üyelerinin çoğunluğu 50 baz puanlık faiz artırımına destek veriyorlar. Bununla da kalmayıp FED’in Temmuz 2022 toplantısında da 50 baz puanlık faiz artırımı yapılması konusunda görüş birliğine varıldı. Herhangi bir sürpriz olmaz ise FED hem Haziran 2022’de hem de Temmuz 2022’de 50’şer baz puanlık faiz artırımı kararı alacak. 

ENFLASYON RİSKLERİ YENİDEN YUKARIYA DÖNDÜ TESPİTİ!

FED üyelerinin fikir birliği yaptığı bir diğer konu ise yüksek enflasyon oldu. ABD ekonomisinde yüksek enflasyon döngüsünün yukarıya doğru döndüğü hemen hemen tüm FED üyeleri tarafından dile getirildi. Yüksek enflasyon riskine karşı para politikasının gözden geçirilmesi dile getirilirken ABD ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde hızlı bir büyüme gerçekleştireceği tahmin edildi. 

FED FAİZ KARARLARI NE OLMUŞTU?

Yüksek enflasyondan dolayı FED tarafından 2022 yılı içinde faiz arttırma kararları alınmıştı. FED faiz artırımına 16 Mart 2022 tarihinde başladı ve 25 baz puanlık faiz artırımı yapıldı. Böylelikle o dönem FED faizleri 0,25 – 0,50 seviyesine çekmişti. Ardından bir faiz kararı da 4 Mayıs 2022 tarihindeki toplantıda alındı ve faizler 50 baz puan arttırılarak 0,75 – 1,00 seviyesine çekildi. Haziran 2022’de 50 baz puanlık faiz artırımı yapılırsa 1,25 – 1,50; Temmuz 2022’de 50 baz puan faiz artırımı yapılırsa faizler 1,75, - 2,00 seviyesine yükseltilmiş olacak. 

FED FAİZ KARARLARI ALTIN VE DOLARI NASIL ETKİLEYECEK?

FED’in aldığı faiz kararları altın piyasasında kısmi bir fiyat gerilemesine neden olabiliyor. Altın yatırımcıları altın piyasasından çıkarak varlıklarını dolarda ve faizde değerlendirebiliyorlar. Bu da fiyat gerilemelerine neden oluyor. Dolar kurunda ise yükseliş odaklı görüntü ortaya çıkabiliyor. Ancak Türk lirası oldukça değer kaybettiği için FED’in faiz kararlarının bu şekilde yeni düşüşlere zemin hazırlamasına pek rastlanılmadı. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@