Merakla Bekleniyordu, Anket Sonuçları Açıklandı: Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Olur?

Merkez Bankası Ağustos ayı faiz kararı öncesi merakla beklenen faiz kararı beklenti anketi tahmini sonuçları açıklandı! Faiz kararı ne olur?

Merakla Bekleniyordu, Anket Sonuçları Açıklandı: Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Olur?

Piyasalar nefesini tuttu, yarın yapılacak olan Merkez Bankası Ağustos ayı PPK toplantısı sonrası açıklanacak olan faiz kararı beklenmeye başlandı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından açıklanacak olan faiz kararı kadar yayımlanacak olan PPK toplantı tutanağı da piyasalara yön verecek.

Ağustos ayı toplantısı pas geçilse dahi toplantı tutanağında Eylül ayı toplantısı için faiz indirimi mesajlarının satır aralarında yer alması durumunda dolar kuru ve altın fiyatları için yükseliş yaşanabileceği tahminleri ekonomistler tarafından sıklıkla dile getiriliyor.

MERKEZ BANKASI AĞUSTOS AYI FAİZ KARARI TAHMİNİ BEKLENTİSİ NE YÖNDE?

Bloomberg HT tarafından yapılan beklenti anketi verileri açıklandı. Bloomberg HT araştırma birimi tarafından 23 katılımcı ile gerçekleştirilen Ağustos ayı PPK faiz kararı toplantısı beklenti anketi ile elde edilen verilere göre Merkez Bankası'nın Ağustos ayı toplantısını pas geçmesi bekleniyor.

Merkez Bankası politika faiz oranı şu anda yüzde 19 olarak uygulanırken yapılacak olan Ağustos ayı toplantısında bir kere daha pas geçilecvek ve faiz oranı yüzde 19 seviyesinde sabit tutulacak. Yani bir değişikliğe gidilmeyecek.

merkez-bankası-faiz-kararı-tahmini

Yıl sonu Merkez Bankası politika faiz oranı tahmini beklentisi ise yüzde 18 olarak bir önceki anket döneminde yapılan tahmin değiştirilmeyerek korunmuş oldu. Ekonomistler tarafından yapılan tahminlere göre TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarında düşüş yaşanması durumunda 2021 yıl sonuna kadar Eylül - Ekim ayı itibari ile başlamak üzere yıl sonuna kadar 100 baz puan faiz indirimi yapılabileceği belirtiliyor.