Meral Akşener'in iddialarına TOKİ'den resmi açıklama yapıldı

İYİ Parti Genel Başkanı Merak Akşener'in TOKİ hakkında yapmış olduğu açıklamalar ve ortaya attığı iddialara TOKİ yanıt verdi. TOKİ öne sürülen tüm iddiaların gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

Toki 28.04.2022 - 11:04 28.04.2022 - 11:04 Mustafa Karagöz

Emlak365.com -  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TOKİ hakkında bazı açıklamalarda bulunmuştu. Partisi'nin grup toplantısında yapmış olduğu konuşmasında TOKİ'nin denetimsiz olduğunu iddia eden Akşener konuşmasında hüümete de eleştirilerde bulunmuştu. 

TOKİ hakkında ortaya attığı iddialarda Akşener "TOKİ, Türkiye'nin sosyal devlet anlayışını yansıtan bir uygulama olsa da AK Parti iktidarında amacına uygun şekilde işletilmemiştir. TOKİ, krize çözüm olması beklenirken kayırmacılığın merkezi haline gelmiş durumda. TOKİ'nin devlet bütçesi içindeki yeri belirsiz. Gelişigüzel ve keyfi karar alarak kamu kaynağını kullanıyor. Kupon arazileri 5'li çeteye peşkeş çekiyor" ifadelerini kullanmıştı. 

TOKİ'DEN BU İDDİALARA YANIT GELDİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in bu iddialarının üzerine ise TOKİ'den resmi açıklama geldi. TOKi'nin Twitter hesabından yapılan paylaşım ile bu iddialara yanıt verilirken "Kurumu yıpratmayı hedefleyen, maksadını aşan, talihsiz, mesnetsiz iddia, itham ve iftira boyutundaki beyanatlara itibar edilmemesi hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadeleri paylaşıldı. Kurum açıklamasının devamında TOKİ'nin 2002 yılından bu zamana kadar geçen 19 yıllık süreçte yapılan projelere dair bilgi verdi. Geçen bu süreçte 1 milyon 100 bin konut üretildiğini vurgulayan TOKİ konuta erişimde zorluk çeken vatandaşların ev sahibi yapılabilmesi için çalışmaların da devam ettiği belirtildi. 

Kurum basın açıklamasının devamında diğer tüm iddialara dair bilgi verdi. Açıklamanın son bölümünde ise "Siyasetle uğraşanların siyasi saiklerle kurumları, kurum yöneticilerini, bürokratları hedef alması da anlaşılır bir durum değildir, kabul edilemez. Bu itibarla, yapılan açıklamayla kamuoyunun gerçek dışı bilgilerle yanlış düşüncelere sevk edilmesinin doğru olmadığı, kurumu yıpratmayı hedefleyen, maksadını aşan, talihsiz, mesnetsiz iddia, itham ve iftira boyutundaki beyanatlara itibar edilmemesi hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadeleri yer aldı. 

TOKİ'nin basın açıklaması

toki-basın-açıklaması-1

toki-basın-açıklaması-2

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@