Merkez Bankaları FED'e Karşı: Altını Kurtarma Planı Başladı, Dev Fona Para Aktı! Dolar ve Altın Fiyatları Çarpışacak

ABD enflasyon verisi son 40 senenin rekorunu kırarken gözler FED Ocak 2022 faiz kararı toplantısına çevrilmişti. FED kararı doları, altını nasıl etkiler, sonrası altın ne olur, etkilenir, düşer mi?

Finans 24.01.2022 - 14:05 24.01.2022 - 14:07 Gülcan Özer

Altın fiyatları ve dolar kuru için kritik geri sayım başladı. Hem altın fiyatları hem de dolar kuru için belirleyici olacak olan 2022 yılının ilk FED toplantısı yarın yapılacak. Ancak kritik toplantı öncesinden dünyanın en büyük altın fonuna rekor para girişi yapılması finans piyasalarında büyük deprem etkisi yarattı. 

Dünya genelinde işlem gören altına dayalı borsa yatırım fonu kategorisinde en büyük fon olarak kabul edilen SPDR Altın Fonu'na Cuma günü itibari ile rekor giriş yaşandığı açıklandı. Yaşanan bu rekor para girişi FED ile dünyadaki diğer Merkez Bankaları arasında gizli bir savaş yaşandığı tezini güçlendirirken yine dolar kuru ve altın savaşı iddiaları da bir kere daha gündeme taşındı. 

MERKEZ BANKALARI GÜÇLÜ DOLAR'A KARŞI ALTINI BESLİYOR! MERKEZ BANKALARI ALTIN ALIMINA MI BAŞLADI?

Piyasalarda yaşanan büyük dalgalanma tüm hızı ile devam ederken hatırlanacağı üzere Amerika'da enflasyon verisi Ocak ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak 40 senenin rekorunu kırmıştı. Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin etkisi ile FED tarafından şahin mesajlar verilmiş, Ocak 2022 toplantısı ile FED'in beklenenden erken bir faiz artırımı kararı alacağı ve varlık alımlarını sonlandıracağı beklentisi ağırlık kazanmıştı. 

dolar ve altın fiyatları açıklaması 24 ocak

Yaşanan süreçte geride bıraktığımız hafta ABD borsalarında teknoloji hisseleri adeta çakılmış, bu hisselerde yaşanan düşüş ile Bitcoin'de rekor fiyat kaybı yaşamıştı. Amerika ve Rusya arasında derinleşen Ukrayna krizi başta olmak üzere Jeopolitik risklerin artması, yüksek enflasyon, kripto paralar ve borsalardaki düşüş ile para altına kaymaya başladı. 

altın ve dolar fiyatları açıklaması

FED FAİZ KARARI DOLARI VE ALTINI NASIL ETKİLER, AMERİKAN MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIMI KARARI ALIRSA ALTIN DÜŞER Mİ?

Uzun bir süre FED baskısı altında kalan altın fiyatları bu baskıyı kırmayı başardı. Yarın yapılacak olan FED toplantısında beklentinin faiz artırımı olacağı şekilde ağırlık kazanmasına rağmen altın fiyatları yükselişe geçti. Söz konusu yükselişte merkez bankalarının altın alımına başlaması en önemli neden olarak gösterildi. SPDR Altın Fonu için yaşanan yüksek girişte bunun bir işareti olarak kabul edildi. Normal senaryoda FED'in faiz artırımı kararı vermesinin doları güçlendirip altını zayıflatması bekleniyordu. 

altın fiyatları 24 ocak

FED OCAK 2022 FAİZ KARARI ÖNCESİ ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM NE?

Ocak ayı toplantısı için yarın bir araya gelecek olan FED'de faiz kararı 26 Ocak 2022 günü saat 21:00'de ilan edilecek. Alınacak karar ile dolar kuru ve altın fiyatları şekillenecek. FED baskısına rağmen bugün altın fiyatları yükselirken Gram altın 800 TL sınırını zorlamaya devam ediyor. Çeyrek altının fiyatı 1.310 TL olurken ons altının satış fiyatı ise 1800 dolar seviyesinin üzerinde tutunmayı başardı. 

NOT: Burada yer alan bilgiler ilgili kurumlar ve kişiler tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Burada yer alan bilgilerden yararlanılarak yatırım yapılamaz, bu bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@