Merkez Bankalarının Dijital Paraları Yeni Tehdit Olabilir! Dijital Paralar Bankacılık Sistemlerini Nasıl Etkileyecek?

Merkez Bankalarının araştırdığı ve üzerinde çalıştığı dijital para üretimi konusunda yapılan bir araştırma bazı endişeleri beraberinde getirdi. Bankalar için yolun sonu geliyor mu?

Merkez Bankalarının Dijital Paraları Yeni Tehdit Olabilir! Dijital Paralar Bankacılık Sistemlerini Nasıl Etkileyecek?

Günümüzde kripto paralar giderek daha popüler bir hal almaya devam ediyor. Bu ilgi devam ederken hükümetler de yarış içine girmek istiyorlar. Yeni kripto para birimlerine yönelik birtakım düzenlemeler yapmak için kolları sıvadılar. Bu süreçte Merkez Bankaları kendi dijital paralarını üretebilmek için harekete geçtiler.

Dijital paralar konusunda ilk adımı atan ve bu konuda başarılı çalışmalar yapan ülke Çin oldu. Geçtiğimiz yıl Çin Merkez Bankası dijital para konusunda örnek bir çalışma yaptı. Bu çalışma sonrasında sadece bir yıl içinde 5 milyar dolar hacmi olan işlem gerçekleştirildiği belirtildi.

GELENEKSEL BANKA MEVDUATLARINA OLAN İHTİYAÇ AZALABİLİR!

Merkez Bankalarının Dijital Paraları Yeni Tehdit Olabilir! Dijital Paralar Bankacılık Sistemlerini Nasıl Etkileyecek?

Merkez Bankaları bu süreçte çalışma yapmaya devam ederken bazı araştırma sonuçları da oldukça dikkat çekici görünüyor. Her vatandaş Merkez Bankaları tarafından piyasaya sürülen dijital paraları kullanmaya başladığı zaman geleneksel bankacılık sistemine duyulan ihtiyaç azalabilir. Banka mevduatları ortadan kalabilir. Doğruda Merkez Bankası üzerinden işlem yapmak bankaların bir nevi sonunu hazırlayabilir. Bu durumda pek çok banka kapanma tehlikesi ile karşı karşıya.

Hükümetler dijital paralar sayesinde, teşvik ya da yardım ödemeleri yapmak istedikleri zaman bankalar üzerinden değil de dijital cüzdan üzerinden yapması halinde bankaların işlemleri sırasında aldıkları ücretler de tamamen ortadan kaldırılabilir. Aslında dijital paralar bankacılık sistemi için ciddi bir tehdit olarak değerlendiriliyor.

DİJİTAL PARA ÜRETİMİ YENİ RİSKLERİ BERABERİNDE GETİRİYOR

Hükümetlerin izni ile Merkez Bankaları kredi sağlama görevini tamamen üstlenmeleri halinde krediden dolayı ortaya çıkabilecek kayıpları da üstlenmek zorunda kalabilir. Ticari açıdan görev yapan bankalar da mevduat hesapları ile yapılan işlemleri tamamen bırakarak tahvil piyasaları üzerinden işlem yapmaya başlayabilir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre merakla beklenen Merkez Bankası dijital paraları bankacılık için büyük bir tehdit olabilir. İyi planlanmaması halinde ekonomik boşluğa da yol açabileceği düşünülüyor.

SONRAKİ HABER