Merkez Bankası 100 Baz Puan Faiz İndirimi Ne Demek, İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi?

Merkez Bankası Eylül ayı faiz kararı ile sürpriz faiz indirimi yaptı. 100 baz puan faiz indirimi ne demek, kredi faizleri düşecek mi, banka kredileri ne olur?

Finans 23.09.2021 - 14:48 23.09.2021 - 14:59 Gülcan Özer

Merkez Bankası Eylül ayı faiz kararı açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan sürpiz faiz indirimi piyasalarda büyük bir dalgalanma yaşanmasına neden oldu. Dolar kuru ve altın fiyatları enflasyon rakamları düşmeden yapılan faiz indirimi nedeni ile büyük bir hızla yükselirken borsa ise büyük kayıp yaşadı. 

Yapılan faiz indirimi ile piyasalar adeta yangın yerine dönerken vatandaş yapılan faiz indirimi hakkında araştırmalara başladı. Peki, 100 baz puan ne demek, 100 puan indirim ile kredi faiz oranları kaç puan düşer, ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları düşecek mi, bankalar kredi faiz indirimi yapacak mı?

MERKEZ BANKASI EYLÜL AYI FAİZ KARARI AÇIKLANDI! 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararı ile politika faizi yüzde 19 seviyesinden 100 baz puan faiz indirimi ile yüzde 18 seviyesine çekilmiş oldu. 100 baz puanlık faiz indirimi kararı alınması ile beraber Türkiye negatif faiz uygulamasına geçiş yapmış oldu. Yani politika faizi enflasyon rakamının altında kalmış oldu. 

merkez-bankası-100-baz-puan-faiz-indirimi

100 BAZ PUAN FAİZ İNDİRİMİ NE DEMEK, 100 BAZ PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR, BAZ PUAN NEDİR?

Faiz hesaplaması için kullanılan birimlerden biri de baz puandır. Her 100 baz puan faiz oranlarında 1 puana denk gelmektedir. Merkez Bankası politika faiz oranı yüzde 19 olarak uygulanırken yapılan 100 baz puan faiz indirimi açıklaması ile 1 puanlık düşüş ile bu rakam yüzde 18 seviyesine çekilmiş oldu. 

BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARI DÜŞER Mİ, DÜŞECEK Mİ?

Alınan kararın bankaların kredi faiz oranlarına olan etkisi de merak konusu oldu. Bankaların önden yüklemeli faiz indirimi yaptıkları belirtilirken bir süredir yapılan faiz indirimleri nedeniyle 100 baz punanlık faiz indiriminin ardından banka kredilerinde ciddi bir düşüş beklenmediği belirtiliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@