Merkez Bankası 2021 Ağustos PPK Toplantısı Faiz Kararı! İlk Beklenti Rakamı Açıklandı

Ekonomistlerin 2021 yılı Ağustos ayı PPK Toplantısı faiz kararına ilişkin beklenti rakamları açıklandı. Ekonomistler faizlerde bir değişilik beklemiyorlar.

Merkez Bankası 2021 Ağustos PPK Toplantısı Faiz Kararı! İlk Beklenti Rakamı Açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının ardından piyasalar 2021 Ağustos dönemi PPK kararlarını daha çok merak ediyorlar. Faiz oranlarında sürpriz bir indirim olabilme ihtimali basında tartışılırken ekonomistlerde beklentilerini açıkladılar.

EKONOMİSTLERDEN FAİZ BEKLENTİSİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin finans anket sonuçları açıklandı. Anket kapsamında TCMB'nin faiz kararı ele alınırken çok sayıda ekonomistin ortak görüşü faiz oranlarında herhangi bir değişimin olmaması yönünde.

16 Ekonomistin Beklentisi de Aynı

Merkez Bankası'nın alacağı karara ilişkin ankete katılan 16 ekonomistin tamamı aynı yanıtı verdi. Uzmanlar oluşan yüksek enflasyon döneminde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Ağustos 2021 PPK toplantısında herhangi bir faiz indirimine yada faiz artırımına gitmesini beklemediklerini ifade ediyorlar.

Uzmanların ortak görüşü Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu başkanlığında gerçekleştirilecek olan PPK toplantısında sabit faiz kararı çıkacağı yönünde. Tüm ekonomistler faiz oranlarının yüzde 19.00 bandında sabit tutulacağı konusunda hemfikir.

Yılsonu Faiz Tahmini

16 ekonomistin katıldığı ankette ayrıca 2012 yılı sonunda politika faiz oranlarının hangi seviyede olacağına dair bir soru soruldu. Ekonomistlerin genel kanısı ise yüzde 19.00 seviyesinde olan politika faiz oranlarının bir miktar daha düşeceği yönünde. Oluşan genel görüş ise faiz oranlarının yüzde 17.50 seviyesinde yılı tamamlaması.

AĞUSTOS 2021 DÖNEMİ PPK TOPLANTISI NE ZAMAN?

Ağustos 2021 döneminde PPK faiz toplantısı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında gerçekleştirilecek. 12 Ağustos 2021 tarihinde gerçekleştirilecek toplantıda faiz kararları ilan edilecek. Toplantı sabah saat 10.00'da başlayacak olup kararlar 14.00'de ilan edilecek.