Merkez Bankası 2021 Aralık PPK Faiz İndirimi Artırımı Kararı Saat Kaçta Açıklanacak? Piyasalarda Nefesler Tutuldu

Merkez Bankası kritik Aralık 2021 PPK kararı ne zaman açıklanacak? PPK faiz indirimi, artırımı kararı saat kaçta belli olacak? Merkez Bankası duyuru saati ve son dakika gelişmeleri.

Finans 16.12.2021 - 08:59 16.12.2021 - 09:00 Mustafa Karagöz

Para piyasaları nefeslerini tuttu Merkez Bankası'nın Aralık 2021 dönemi PPK faiz kararına kitlendi. Faiz indirimi yada artırımı konusunda oldukça temkinli yaklaşılan bu dönemde dolar kuru da bu karara göre şekillenecek. Gün içerisinde Merkez Bankası'nın resmi sitesinde ilan edilecek olan kararlara dair tüm detaylar şöyle;

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN, HANGİ SAATTE AÇIKLANACAK?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2021 Aralık dönemi Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı sabah saat 10.00 itibariyle başlayacak. Toplantıya Mekrez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlık edecek. 

Toplantı öğleden sonraya kadar devam edecek ve enflayson politikaları belirlenecek. Toplantının tamamlanmasının ardından ise Merkez Bankası resmi kurumsal internet sayfasından bir basın duyurusu yayımlayacak. 

Merkez Bankası'nın faiz indirimi yada faiz artırımı kararı ise öğleden sonra saat 14.00'da belli olacak. 

PPK KARARLARI SONRASI DOLAR TL BEKLENTİSİ

PPK faiz kararı dolar kurunu da etkileyecek. Merkez Bankası'nın olası bir faiz artırımı kararı dolar kurunda geri çekilmeye neden olabilir. Hatta bazı ekonomistler bu durumda dolarda oluşan köpük yükselmenin bir bölümünün sert bir şekilde eriyebileceğini ifade ettiler. Ancak tam tersi durumunda Merkez Bankası faiz indirimi kararı alırsa piyasa beklentileri karşısında dolar kuru bulunduğu konumun üzerine çıkabilir.

EKONOMİSTLER NE BEKLİYOR

Aralık 2021 dönemi Merkez Bankası faiz kararlarına ilişkin ekonomistlerin beklentileri de belli oldu. Geçtiğimiz günlerde ilan edilen ve 24 ekonomistin katıldığı ankete göre Merkez Bankası 100 baz puanlık faiz indirimine gidecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@