Merkez Bankası 2022 Döviz Kuru Seyrini ve Enflasyon Politikasını Açıkladı

Merkez Bankası tarafından hazırlanan 2022 yılı raporunda enflasyon hedefleri açıklandı. TCMB orta vadeli enflasyon hedefini yüzde 5 olarak açıkladı.

Merkez Bankası 2022 Döviz Kuru Seyrini ve Enflasyon Politikasını Açıkladı

2022 Yılı Para ve Kur Politikası Raporu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından hazırlanan raporla kamuoyuna duyuruldu. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada dalgalı kur rejiminin 2022'de devam edeceği öngörülürken enflasyon hedefleri için neler yapılacağı hakkında bilgi verildi.

MERKEZ BANKASI PARA VE KUR POLİTİKASI RAPORU

"2022 Yılı Para ve Kur Politikası raporunda orta vadeli enflasyon hedefi yüzde 5 olarak duyuruldu. İlan edilen para politikaları ile bu hedefe kademeli olarak yaklaştırılacak adımların atılacağı ilan edildi. Merkez Bankası raporda ilan ettiği açıklamasında "2022 yılında, enflasyon hedeflemesi rejiminin fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde oluşmasını sağlayacak şekilde uygulanmasına devam edilecektir." bilgisini verdi. Merkez Bankası'nın raporda ayrıca TCMB'nin temel politika aracının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranıdır, denildi.

Zorunlu Karşılık Oranı

2022 kur politikasında Merkez Bankası'nın fiyat istikrarı ve finansal istikrar için zorunlu karşılıkları araç olarak kullanabileceğini bildirdi. Açıklamanın devamında 2022 yılında Rezerv Opsiyon Mekanizmasının tamamen sonlandırılacağı, TL destekleyici mekanizmaların öncelik kapsamında alınacağı aktarıldı. Merkez Bankası yabancı para yükümlülüklerin maliyetleri artırılacağını ifade etti.

Döviz Kuru Açıklaması

Merkez Bankası kur politikasında 2022'de dalgalı kur rejiminin devam edeceği döviz kurlarının serbest piyasada arz ve talebe göre şekilleneceği ilan edildi.

Kur politikası raporunda ayrıca Merkez Bankası'nın rezervlerini güçlendirmeyi amaçlayacağı ilan edildi.

SONRAKİ HABER