Merkez Bankası 500 Baz Puan Faiz İndirimi Yaptı, Kredi Faizleri Yükseldi! Bankalar Neden Faiz İndirmiyor?

TCMB eski başekonomisti ve Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Kara, kredi faizleri neden düşmedi, düşmüyor, yükseldi sorusuna yanıt verdi. Bankaların kredi faizleri düşecek mi?

Merkez Bankası 500 Baz Puan Faiz İndirimi Yaptı, Kredi Faizleri Yükseldi! Bankalar Neden Faiz İndirmiyor?

Merkez Bankası tarafından Eylül ayı PPK toplantısı ile 100 baz puan indirimle başlayan faiz indirimi süreci ne yazık ki bankaların kredi faiz oranlarına yansımadı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından son 4 toplantıda toplam 500 baz puan faiz indirimi yapılırken bankalar fazi indirmek bir yana birde üzerine kredi faiz oranlarını yükseltti.

Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası yüzde 19 olarak uygulanan politika faiz oranı rakamını Eylül ayında 100 baz puan, Ekim ayında 200 baz puan, Kasım ayında 100 baz puan ve son toplantı olan Aralık ayı PPK toplantısı ile de 100 baz puan olmak üzere toplamda 500 baz puanlık faiz indirimi ile yüzde 14 seviyesine çekmişti. Yapılan faiz indirimleri sonrasında gözler bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları rakamlarına çevrilmişti.

KREDİ FAİZLERİ NEDEN DÜŞMEDİ, DÜŞMÜYOR?

500 baz puanlık faiz indirimi yapılmasına rağmen kredi faiz oranlarının düşmemesi merak konusu olurken konu hakkında açıklama yapan TCMB eski başekonomisti ve Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Kara yaşanan sorunun enflasyon kaynaklı olduğunu söyledi. Kara, bankaların yüksek enflasyon beklentisi ve riski nedeni ile geleceğe dair fiyatlamalarda yaşanan belirsizliğin bankaların faiz indirimine yanaşmamasına neden olduğunu söyledi.

Kara "ticari kredilerin önemli bir bölümü rotatif dediğimiz gecelik faize endeksli faizler, yani efektif vadesi çok kısa. Bu nedenle bankalar mevduat faizindeki düşüşü ticari kredilere yansıtabiliyor” diyerek ihtiyaç kredisinde ise uzun vadeli krediler kullandırıldığı için faiz indirimlerinin yansıtılması konusunda isteksizlikler bulunduğunu dile getirdi.

konut kredisi faiz oranları listesi 27 aralık

TAŞIT, İHTİYAÇ, KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI NEDEN YÜKSELDİ?

Bankalar özellikle de çok uzun vadeli krediler olan konut kredisi faiz oranlarını yükseltti. Kredi çekerek ev sahibi olmak yükselen konut fiyatları ile zorlaşırken birde konut kredisi faiz oranlarında yaşanan artış vatandaşı iyice köşeye sıkıştırdı.

vakıfbank taşıt kredisi 27 aralık listesi

Bankaların araç kredisi faiz oranları da yükseliş yaşanan diğer kredi ürünleri arasında yer aldı. Araç kredisi faiz oranı yüzde 2,32 seviyesine kadar fırlarken en uygun araç kredisi veren banka ise yüzde 1.50 araç kredisi faiz oranı uygulayan Vakıfbank oldu.

ihtiyaç kredisi faiz oranları 27 aralık

En düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1,55 olarak kamu bankaları tarafından uygulanırken özel bankalarda ise adeta alev aldı ve yüzde 2,35 seviyesine kadar yükseldi.

SONRAKİ HABER