Merkez Bankası açıkladı: Bu ürünlere zam yağmuru geliyor!

Merkez Bankası buğday ve yem fiyatlarının gıda enflasyonuna etkisini gösteren bir analiz çalışması yayımladı. Rapora göre, önümüzdeki 4 ay boyunca bu ürünlere zam yağacak.

Finans 06.05.2022 - 12:09 06.05.2022 - 12:09 Büşra Uluşen

TCMB, buğday ve yem fiyatlarının gıda enflasyonuna etkisini gösteren bir analiz çalışması yayımladı. Söz konusu çalışmada, ileriki dönemde meydana gelecek gıda zamlarına ilişkin tespitler yapıldı. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), buğday fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle Eylül ayına kadar bazı temel tüketim ürünlerine zam geleceğini bildirdi. Rusya - Ukrayna savaşı sonrasında buğday fiyatlarının yüzde 28.3 zamlandığına dikkat çeken TCMB, zamlı buğdayın başta ekmek olmak üzere tahıl ürünlerinin fiyatını artıracağını ve bunun da enflasyonda 17 puanlık artışa neden olacağını hesapladı. 

Bu ürünlere 4 ay boyunca zam yağacak!

Sözcü'nün haberine göre, Merkez Bankası buğday fiyatlarının artması nedeniyle önümüzdeki 4 ay boyunca ekmek, makarna, un, bulgur ve tahıl ürünlerine zam geleceğini açıkladı. Banka, buna bağlı olarak yem fiyatlarına gelen zamlar sebebiyle kırmızı ve beyaz et ile yumurta, süt ve süt ürünlerinde de yeni zam riski oluştuğunu belirtti. 

Bankanın yaptığı açıklamada, 2020 yılında yaşanan kuralık ve döviz kurundaki artışlarla birlikte ekmeklik buğday fiyatlarının artış eğilimine girdiği, sürmekte olan jeopolitik görünümün uluslararası buğday fiyatları ve tedarik sıkıntıları kanalıyla ekmek, makarna, un, bulgur ve fırın ürünleri üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır denildi. 

Tahminlere göre, yurt içi buğday fiyatlarının yüzde 10 oranındaki bir artışın tüketici ekmek-tahıl enflasyonuna yansımasının 4 aylık bir süre zarfında 6 puan civarında olduğu işaret ediliyor. Buna göre 23 Şubat - 18 Nisan tarihleri arasında buğday fiyatlarının yüzde 28,3 arttığı dikkate alınarak, bu gelişmenin ekmek tahıl grubuna olası ek etkisinin 17 puan olacağı hesaplandı. 

Bu kapsamda ekmek, un, tahıl, yem, kırmızı ve beyaz et, yumurta, süt ve süt ürünlerine gelen zamların 4 ay boyunca devam edeceği öngörülüyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@