Merkez Bankası Açıkladı: Enflasyon Neden Yükseliyor, Yükseldi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası son dakika açıklaması yayımlayarak enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin nedenlerini açıkladı.

Finans 05.10.2021 - 11:25 05.10.2021 - 11:26 Gülcan Özer

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından dün yayımlanan rapor ile Eylül ayı enflasyon rakamları ilan edilmişti. Merkez Bankası tarafından çekirdek enflasyon rakamlarında düşüş beklentisi dile getilirken açıklanan raporda Eylül ayında da enflasyon rakamlarında yükselişin sürdüğü görülmüştü. 

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş hakkında Merkez Bankası tarafından merakla beklenen ilk açıklama geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Aylık Fiyat Gelişmeleri - Eylül 2021 raporu ile enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin nedenleri masaya yatırıldı. 

ENFLASYON NEDEN YÜKSELİYOR?

Merkez Bankası Aylık Fiyat Gelişmeleri - Eylül 2021 raporu kapsamında enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin nedenleri sıralandı. Yayımlanan raporda enflasyonda yaşanan yükselişin ana nedeni enerji ve hizmet fiyatları olarak gösterildi. 

Yayımlanan değerlendirme raporunda Eylül ayında uluslararası enerji fiyatlarında yaşanan olumsuz gelişmeler ile petrol, doğal gaz ve kömür fiyatlarındaki artışların enflasyon rakamlarında yükseliş yaşanmasına neden olduğu belirtildi. Eşel mobil sistemi sayesinde akaryakıt fiyatlarındaki artışların biraz daha baskılandığını belirten TCMB yurt içi enerji fiyatlarındaki artışı ise şebeke suyu ile kömür ve odun gibi katı yakıt fiyatlara bağladı. 

merkez-bankası-eylül-ayı-enflasyon-raporu

TÜİK TEFE TÜFE EYLÜL 2021 RAPORU YAYIMLANDI: YILLIK ENFLASYON YÜZDE 20 SINIRINA DAYANDI! 

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından yayımlanan rapora göre Eylül ayında enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş devam etti. Tüketici Fiyat Endeksi rakamlarında yıllık TÜFE oranı yüzde 19,58 seviyesine yükselirken aylık TÜFE ortalaması ise yüzde 1,25 olarak ilan edilmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@