Son Dakika: Merkez Bankası 12 Ağustos 2021 PPK Toplantısı Faiz Kararı Açıklandı!

Merkez Bankası faiz kararı son dakika açıklaması ile duyuruldu. Merkez Bankası faiz kararı ne oldu, sabit tutmak ne demek, faiz kaç oldu, dolar, altın ne olur?

Son Dakika: Merkez Bankası 12 Ağustos 2021 PPK Toplantısı Faiz Kararı Açıklandı!

Piyasaların nefesini tutarak beklediği faiz kararı Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı sonrasında dolar kuru ve altın fiyatlarında yönün yanı sıra bankaların 32 günlük vadeli mevduat faiz oranları ile ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları da belirlenecek.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI AÇIKLANDI! 12 AĞUSTOS 2021 PERŞEMBE GÜNÜ PPK TOPLANTISI FAİZ ORANI AÇIKLAMASI

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında bir kere daha toplanan Para Politikası Kurulu piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. PPK toplantısı ile alınacak olan karar piyasalar tarafından merakla bekleniyordu.

Merkez Bankası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalara rağmen bir kere daha Politika Faiz Oranı rakamının yüzde 19 seviyesinde sabit tuttu ve toplantıyı pas geçti.

merkez-bankası-politika-faiz-oranı

MERKEZ BANKASI BAŞKANI ŞAHAP KAVCIOĞLU'NUN FAİZ PERFORMANSI!

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal yaklaşık 4,5 aylık görev süresinin sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sürpriz bir karar ile görevden alınmış, yerine Şahap Kavcıoğlu atanmıştı. Yeni Şafak yazarı olan ve ekonomi bölümünün yönetimini üstlenen Kavcıoğlu aynı zamanda 26. dönem AK Parti Bayburt Milletvekili olarak görev yapmıştı.

20 aylık süre zarfında 4. kez yapılan Merkez Bankası Başkan değişimi büyük yankı uyandırmış, Ağbal'ın görevden alınmasının ardından dolar kuru hızla yukarı yönlü hareket etmişti. Bu yükselişin en önemli nedenlerinden biri ise Kavcıoğlu'nun ekonomi yazarı olduğu dönemde Ağbal'ı ve yüksek faizi sürekli olarak eleştirmesi, faiz indirimini savunması olarak gösterilmişti.

şahap-kavcıoğlu-1

Şahap Kavcıoğlu Nisan ayı PPK toplantısı ile ilk kez Merkez Bankası Başkanı olarak PPK toplantısına katılmış, bu toplantıda tüm beklentilere rağmen faizi yüzde 19 seviyesinde sabit tutmuştu. Mayıs ve Haziran ayı PPK toplantısı ile de yükselen enflasyon oranları nedeni ile üzerindeki tüm baskıya rağmen Kavcıoğlu faiz indirimi yapmamış, faizi sabit tutmuştu.

merkez-bankası-faiz-karaı

ALTIN FİYATLARI, DOLAR KURU VE BANKA KREDİ FAİZ ORANLARI NASIL ETKİLENECEK?

Faiz indirimi söylentileri dahi dolar kuru ve altın fiyatlarını yukarı yönlü sert bir şekilde harekete geçirirken Merkez Bankası tarafından açıklanan karar piyasalardaki dalgalanmayı engelleme konusunda ne kadar etkili olacak bunu ilerleyen saatler gösterecek.

Bankaların kredi faiz oranları ve 32 günlük mevduat faizleri için ise süreci önümüzdeki günlerde bankaların tavrı belirleyecek.