Merkez Bankası Aralık Ayı Faiz Kararı Merak Ediliyordu! Hazine ve Maliye Bakanı Nebati Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati son dakika asgari ücret, faiz, dolar kuru ve enflasyon açıklaması yaptı. Merkez Bankası faiz kararı öncesi yapılan açıklama gündeme bomba gibi düştü.

Finans 13.12.2021 - 12:15 13.12.2021 - 12:29 Gülcan Özer

Dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş devam ederken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati piyasalara bomba gibi düşen açıklamalarda bulundu. Habertürk Gazetesi yazarlarından Sevilay Yılman ile özel bir söyleşi yapan Bakan Nebati'nin açıklamaları büyük yankı uyandırırken özellikle de faiz açıklaması dikkat çekti. 

Dolar kuru 13 Aralık 2021 Pazartesi günü yeni haftaya hızlı bir yükseliş ile başlarken 14 TL sınırının aşılması ile tüm zamanların rekoru kırılmıştı. Dolar kurunun 14 TL, Euro kurunun 16 TL ve gram altın fiyatının 830 TL sınırını aşması ile beraber gözler Merkez Bankası toplantısına çevrilmişti. Kurda yaşanan yükseliş nedeni ile Merkez Bankası aralık ayı PPK toplantısı faiz kararı ile yeni bir artırım yapılabileceği beklentisi oluşmuştu. 

MERKEZ BANKASI ARALIK TOPLANTISI NE ZAMAN, PPK FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Piyasalar yeni haftaya faiz kararı baskısı ile yükseliş yönlü başladı. Dolar kuru 14 TL sınırını büyük bir hızla aşarken yukarı yönlü hareketini devam ettirdi. Euro kuru 16 TL seviyesini aşarak tüm zamanların tarihi rekorunu kırarken TL'de ki kaybın artması ile gözler Merkez Bankası Aralık ayı faiz kararına çevrilmişti. 

merkez bankası aralık toplantısı 13 aralık

Merkez Bankası Aralık ayı toplantısı 16 Aralık 2021 Perşembe günü yapılacak. Toplantıda alınan karar Merkez Bankası Başkanı tarafından saat 14:00 itibari ile TCMB'nin resmi internet sitesi üzerinden ilan edilecek. 

dolar kuru 14 lirayı aştı

1 DOLAR 14 TL SEVİYESİNİ AŞTI! DOLAR NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELİYOR?

Dolar kurunda yaşanan yükseliş tüm hızı ile devam ederken bu sabah saatlerinde 14 TL seviyesini aşan dolar kuru 14.43 TL seviyesinden işlem görüyor. 

hazine ve maliye bakanı nebati

HAZİNE VE MALİYE BAKANI NEBATİ AÇIKLADI: MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRECEK Mİ, FAİZ ARTIRIR MI?

Merkez Bankası faiz kararı beklenirken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yapmış olduğu açıklamasında yeni ekonomik modelin başarıya ulaşacağına olan inancının tam olduğunu belirterek "Tabii ki! Göreceksiniz. Çok hızlı bir şekilde düzelecek ekonomi. Yeter ki bize güvenilsin. Dün toplantıda bankacılar da vardı. “Güvenin, inanının bize” dedim. Faiz artırmayacağız. Bu işi faiz artırmadan da yapabildiğimizi göreceksiniz" diyerek faiz artırmayacaklarını dile getirdi. 

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRMEYE DEVAM EDECEK Mİ, FAİZ İNDİRİMİ YAPACAK MI?

Faiz indirimi konusunda ise Bakan Nebati "Onu bilmem ama artırmama konusunda kesin kararlıyız. Ve bu işi biz oturtacağız Allah'ın izniyle" diyerek faizlerin kesin bir dille arttırılmayacağını belirtti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@