Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu Açıkladı: Bankaların Kredi Faizleri Neden Yüksek, Kredi Faiz Oranları Düşecek Mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapmış olduğu özel bankalar açıklaması sonrasında bir açıklamada Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan geldi. Son dakika banka kredi faiz oranları düştü mü, düşecek mi?

Finans 27.01.2022 - 11:35 27.01.2022 - 11:36 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu beklenen 2022 yılının ilk enflasyon raporu sunumunu gerçekleştirdi. Yapılan sunumda Merkez Bankası 2022 yıl sonu enflasyon tahmini ile 2023 enflasyon beklentisi rakamları değişti. 

Ne yazık ki 2022 yıl sonu enflasyon tahmini büyük bir yükseliş gerçekleştirerek yüzde 23,2 seviyesine çekilirken Merkez Bankası 2023 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 8,2 ve 2024 enflasyon tahmini ise yüzde 5 olarak ilan edildi. Enflasyon raporu sunumunda Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

MERKEZ BANKASI BAŞKANI KAVCIOĞLU'NDAN KRİTİK BANKA KREDİ FAİZLERİ AÇIKLAMASI: KREDİ FAİZ ORANLARI DÜŞECEK Mİ?

Türkiye'de enflasyon oranı için yaşanan süreci değerlendiren Başkan Kavcıoğlu banka kredileri hakkında yapmış olduğu açıklamasında "Piyasalardaki faizlerle ilgili Aralık ayında yaşanan olayları ve bundan sonrasını baz alarak konuşmak doğru değil. Bankalarla bizlerde görüşüyoruz. Bankalarda bundan sonraki süreçte gereken adımları atacaktır. Bizler Merkez Bankası olarak faizi yüzde 14 seviyesine geri çektik. Ben bugün piyasayı bütün bankacı arkadaşlarımla paylaştığım için buradan da paylaşayım, bu noktada bankalarda, reel sektörde bunu çok iyi anlasın ve buna göre adım atsın. 

merkez bankası kredi açıklaması

Bankalarda iki  türlü TL mevduat var. Ben Merkez Bankası olarak günlük 1 trilyon ile bankaları fonluyorum. Benim sağladığım fonun maliyeti yüzde 14 ve swaplarla bunun vadesi yarısından fazlası 3 ay. Benim bankalara sağladım para mevduattan daha uzun. Bunu bir kenara koyalım. 

BANKALAR KREDİ FAİZLERİNİ DÜŞÜRECEK Mİ, ÖZEL BANKALAR FAİZ İNDİRİMİ YAPACAK MI?

Bankacılık sektöründe kendi kaynaklarında vadesiz mevduatları 500 milyar civarındaki bu da önemli ölçülerde maliyetleri düşürüyor. Diğer taraftan bizim 20 aralıkta başlatmış olduğumuz kur korumalı vadeli mevduat hesaplarımız var ki 16,7 maliyeti var diye biliyorum ki bu rakam bugün itibari ile 209 milyar diye biliyorum. Türkiye'deki mevduatların ortalama süresi 45 gün altıdır, üzeri değildir. 209 milyarın yüzde 50'den fazlası 1 yıla uzayan vadeye doğru gidiyoruz. 

kredi faizleri düşecek mi-1

Sektörde hem vadeler uzuyor hem de maliyetler düşüyor. Reeskont kredilerinde yaptığımız değişiklikle 10 milyar dolara yakın kısmını TL karşılığı veriyoruz. Türkiye ekonomi modelinde Merkez Bankası olarak üzerimize düşen düşük maliyetli finansman noktasında gereğini biz yapıyoruz. Hedefli kredi noktasında parasal genişlemeyi sağlamadan, yerinde ucuz vadeli finansmanı sağlayarak istihdamı arttıracağız. 

Sadece bizim adımlarımız yetmez, bankaların da devreye girmesi gerekiyor. Bankaların daha düşük oranlarla finansman desteği vermesi gerekiyor. Bankacılık sektörünün Merkez Bankası tarafından sunulan bu imkanları kendi sistemlerini de kullanarak uygun maliyetlerle desteklemesi gerekmektedir. Şu anda yüzde 16-17 seviyesinde olan maliyetleri ile bankaların yüzde 30 oranla kredi vermesini doğru bulmuyoruz" diyerek özel bankalar faiz indirimi yapma çağrısında bulundu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@