Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu Açıkladı: Enflasyon ve Kredi Faiz Oranları Ne Zaman Düşecek?

Yükselen enflasyon rakamları gündemdeki yerini korurken Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu Merkez Bankası rezervi, enflasyon, cari açık ve büyüme rakamları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Finans 08.09.2021 - 12:10 08.09.2021 - 12:12 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Hızlı yükselişini sürdüren enflasyon rakamları hakkında açıklamalarda bulunan TCMB Başkanı Kavcıoğlu enflasyonun düşeceği tarihi açıkladı. 

MERKEZ BANKASI REZERVİ NE KADAR?

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısında merak edilen soruları yanıtlayan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu !Türkiye destekleyici para maliye ve finansal politikaların yanı sıra aşılama programlarında ilerleme kaydeden ve salgını daha başarılı kontrol altına alan ekonomiler arasında yer almakta.

Bu durum yatırım ve istihdama olumlu yansımıştır. Geldiğimiz noktada ülkelerin ekonomi ve toplum sağlığına dair politikalarını daha iyi şekilde değerlendirebileceğimizi düşünüyorum. Gelişmekte olan ekonomilerle karşılaştırdığımızda Türkiye ekonomisinde enflasyon rezervler ve risk primi konularında iyileşme alanı olduğunu görüyoruz" diyerek risk primi açısından olumlu düzelmeler yaşandığını belirterek Merkez Bankası rezervinin 115 - 120 milyar dolar seviyesine yükseldiğini duyurdu. 

merkez-bankası-dolar-rezervi-1

MERKEZ BANKASI BAŞKANI KAVCIOĞLU'NDAN BANKA KREDİLERİ AÇIKLAMASI! 

Banka kredileri hakkında da bilgilendirmede bulunan Kavcıoğlu "Krediye erişimde belirgin sorun gözükmemekle birlikte kredi faiz oranlarındaki yüksekli krediye erişimi sınırlandırmaktadır.

Kredilerin gittikçe daha fazla oranda yatırım işletme sermayesi ve stok artırımı için talep edildiğini borç çevirmek için olan talebin azaldığını giderek yakından gözlemliyoruz" dedi.

ENFLASYON NE ZAMAN DÜŞECEK?

Yüksek seyreden enflasyon hakkında da bilgi veren Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu yılın son çeyreği itibari ile enflasyon rakamlarında düşüş beklediklerini dile getirdi. Yılın son çeyreği Ekim, Kasım ve Aralık aylarından oluşuyor. Bu aylarda yaşanacak enflasyon rakamlarındaki düşüşün ardından Merkez Bankası tarafından politika faiz oranı rakamları için de indirim yapılması bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@