Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu Konuştu! Dövizde Ne Olacağını İhracatçılara Açıkladı

Döviz piyasasına dair son dakika açıklaması Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan geldi. Şahap Kavcıoğlu dövizde artık yüksek votalite beklenmediğini istikrar sağlanacağını duyurdu.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu Konuştu! Dövizde Ne Olacağını İhracatçılara Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun 6 Ocak tarihinde TİM bünyesinde bulunan ihracatçılar ile bir araya geldiği öğrenildi. Cumhuriyet'te yer alan habere göre Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu online gerçekleştirilen toplantıda, döviz kuru ve son düzenlemenin esasları görüşüldü.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI KAVCIOĞLU'NDAN DOLAR AÇIKLAMASI

Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde ilan edilen düzenleme ile ihracat döviz gelirinin dolar euro ve sterlin cinsi olanların ihracat bedelinin yüzde 25'i düzenlendiği tarihteki işlem kuru üzerinden TCMB'ye satılması zorunlu kılınmıştı. Alınan bu karar sonrasında ise ihracatçıların bu miktara ihtiyaç duymaları durumunda dolar kuru kaynaklı zarar yaşayama olasılığını doğurmuştu. BU noktada ihracatçılar ise Merkez Bankası'ndan kur garantisi talep etmişlerdi. Tüm bu talepler TCMB Başkanı Kavcıoğlu ile gerçekleştirilen toplantıda ele alındığı öğrenildi.

Toplantıda yer alan ve Reuters Haber Ajansına konuşan bir kaynak toplantıya ilişkin bilgi verdi. İhracatçıların taleplerine ilişkin görüşen konuya dair "TL'ye dönecek yüzde 25'lik kısımla yeniden döviz almak istendiğinde kur farkı nedeniyle ufak tefek kayıplar olabilir. Ancak çok büyük, rahatsız edici birşey olmayacağı belirtildi." açıklaması geldi. Aynı kaynak Merkez Bankası'nın kaynaklarının güçlendirilmesinin önemine dikkat çekerek ihracatçılara reeskont kredileri veya çeşitli destekler verilebilsin dedi. Açıklamanın sonunda da büyük ölçüde anlaşıldığı ifade edildi.

Dolar Açıklaması da Geldi

Toplantı kapsamında Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun dolar kuruna dair açıklamalarda bulunduğu da öğrenildi. Alınan bilgilerde Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'nun ihracatçılara; bundan sonra dolar kurunda büyük volatiliteler beklemediğini ve TL'nin istikrarlı seyredeceğini söyledi. Kavcıoğlu'nun bu noktada ihracatçıların endişe etmelerine gerek olmadığını söylediği öğrenildi.

SONRAKİ HABER