Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan Kredi ve Faiz İçin Son Dakika Açıklaması!

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yatırımcılarla bir araya gelirken enflasyon, faiz ve kredi büyümesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Finans 01.09.2021 - 16:54 01.09.2021 - 16:56 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu yatırımcılarla bir araya geldi. Aşılama çalışmalarının hızlanması ve aşı yaptıran kişilerin oranlarının artmasının istihdam, iktisadi faaliyetler ve cari denge üzerindeki olumlu etkisine dikkat çeken Kavcıoğlu piyasalar konusunda da önemli açıklamalarda bulundu. 

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu öncü göstergelerin yurt içinde iktisadi faaliyetin üçüncü çeyrekte dış talebin de etkisiyle daha da güçlü bir seyri işaret ettiğini belirterek turizmdeki toparlanma ve altın ithalatındaki kayda değer düşüşün ise dış dengede yaşanan iyileşmeyi desteklediğini dile getirdi. 

MERKEZ BANKASI BAŞKANINDAN KREDİ VE FAİZ AÇIKLAMASI GELDİ! 

Piyasalara dair değerlendirmesinde bankalara da yer veren Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu "Ülkemizde ihtiyaç kredisi faizi ile ticari kredi faizi arasındaki fark diğer ülke örnekleri ile karşılaştırıldığında oldukça düşük seviyede. Bu duruma bankaların bireysel kredi segmentinde büyüme iştahlarının yüksek olmasının neden olduğunu değerlendiriyoruz" diyerek bankaların halen kredi büyüme iştahlarının yüksek olduğunu dile getirdi. 

ihtiyaç kredisi çekmek isteyenlere kritik uyarı

Bankaların vermiş oldukları kredi tutarlarını da değerlendiren Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu bazı bireysel kredi türlerinden yaşanan artışın kendilerinin arzulamış olduğu artışın daha üstünde kaldığını söyledi. 

Başkan Kavcıoğlu "Yıllık kredi büyümesi yüzde 7.4'e gerilerken, yakın dönem kredi büyümesi ılımlı bir patikada seyrediyor. Ticari kredilerdeki ılımlı seyre karşın, bazı bireysel kredi türlerinde artışın arzu edilen seviyelerin üzerinde olduğunu görüyoruz" dedi. 

KREDİ ÇEKMEK İSTEYENLERE EKONOMİSTLERDEN KRİTİK UYARI! 

Ekonomistler Merkez Bankası Başkanı tarafından yapılan açıklamaların kredi büyümesinin desteklenmeyeceği yönünde anlam çıkarırken TCMB, BDDK ve Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan yeni yönetmelik düzenlemesi ile kredi çekmenin zorlaşacağını belirttiler. 

Yapılacak olan yeni düzenlemenin detayları geride bıraktığımız hafta basına sızdırılmış, bankaların takipeki alacak tutarlarının artması üzerine yeni düzenlemeler geleceği gündeme taşınmıştı. Kredi çekmek isteyen kişilerde tıpkı kredi kartı limiti için olduğu gibi aylık gelire göre kred limiti belirlenmesi, kredi onayı vermenin zorlaştırılması ve ihtiyaç kredisi vadesinin 36 aydan daha da aşağıya çekilmesi düzenlemelerin masada olduğu, ilgili kurumların düzenlemeler üzerinde çalıştıkları gündeme taşınmıştı. Yeni yönetmelik hazırlandığı anda bankalara ulaştırılırken kredi çekmek zorlaşacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@