Merkez Bankası Başkanının Açıkladığı Son Raporda 2022 Asgari Ücret Sürprizi! Zam Beklenenden Daha Fazla Olacak

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu 2021 yılı sonunda oluşacak enflasyon oranlarını açıkladı. Tahminlerin daha yükseldiğinin ifade edildiği açıklama ile birlikte asgari ücret zam beklentisi arttı.

Finans 28.10.2021 - 11:37 28.10.2021 - 11:37 Mustafa KARAGÖZ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2021 yılı için son enflasyon raporuna dair verileri açıkladı. Bir önceki rapora göre veriler değişirken enflasyon oranlarının daha da artmasının beklendiği bildirildi. Konuta ilişkin kapsamlı açıklama ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan geldi. 

YILIN SON RAPORUNDA 2021 ENFLASYON ORANLARI BEKLENTİSİ

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yapmış olduğu konuşmasının başında yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda oluşan rakamlara dair gelişmeleri ele aldı. Güven endekslerinin yılın ilk yarısında yaşanan toparlanmaya rağmen gerilemeye başladığını ifade eden Kavcıoğlu salgın etkilerine değindi. Yeni varyantların küresel iktisadi faaliyetler için halen risk oluşturduğunu ifade eden Kavcıoğlu büyüme oranlarına dair yapılan güncellemeler hakkında konuştu. 

şahap kavcıoğlu asgari ücret 2022

İşte Beklenen Enflasyon Açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın son enflasyon raporunda yer alan son tahminler ise bir önceki rapora göre yükseldi. 2021 yılında daha önceki raporda enflasyon oranlarının yüzde 14.1 oranından yüzde 18.4 oranına çıkardı. 2022 yılı için enflasyon tahmini yüzde 7,8'den yüzde 11,8'e yükseltildi.

ENFLASYON ORANLARI SONRASI ASGARİ ÜCRET HESABI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından ilan edilen 2021 yılının ilk asgari ücret açıklamasında enflasyon vurgusu yapılmıştı. Bakan Bilgin konuşmasında çalışanların maaşlarının enflasyon oranlarına karşı korunacağını ifade etmişti. 

vedat bilgin asgari ücret

Asgari ücretin ne kadar zam alacağına dair Çalışma Bakanı o konuşmasında "Asgari ücret bir sosyal adalet mekanizması olarak işleyecek. Önümüzdeki dönemde asgari ücret görüşmelerine başlayacağız. Asgari ücret sadece düşük gelirli grupların değil çalışma hayatında yer alan herkesin gelirine bir müdahale etme imkanıdır. Aynı zamanda asgari ücret bizim işsizlik sigortasından tutun bütün harcamalara kadar düzenleyici bir eşittir" ifadelerini kullanmıştı.

YENİ RAPOR SONRASI ASGARİ ÜCRET İÇİN BEKLENEN ZAM ORANI

Merkez Bankası tarafından ilan edilen son raporda enflasyon oranlarının yüzde 18.4 oranında olacağı öngörülüyor. Eğer Merkez Bankası'nın tahmini gerçekleşirse hükümet kanadından gelen açıklamalar kapsamında asgari ücretli en az yüzde 18.4 oranında zam alacak. 

Ancak alım gücünün düşmesi ve dolar kurunun artması asgari ücret zammında enflasyon oranlarının yeterli olmayacağı anlamına geliyor. Oluşan beklentiler ise 2021 yılsonu enflasyon oranı ve bir miktar refah payı. En muhtemel ihtimaller ise;

Yüzde 20'lik asgari ücret zammı ve maaşların 3.390 TL'ye çıkması. 

Yüzde 23'lik asgari ücret zammı ve maaşların 3.474 TL'ye yükseltilmesi. 

Kulislerde konuşulan oranlardan bir tanesi de yüzde 25. Asgari ücrete yüzde 25 zam gelmesi maaşların 3.531 TL olması anlamına geliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@