Merkez Bankası Başkanının Zorlu Sınavı! Faiz İndirimi Yapmazsa Cumhurbaşkanı Erdoğan Görevden Alır Mı?

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından Ağustos ayı faiz kararı açıklanacak! Merkez Bankası faiz indirimi yapılmazsa Kavcıoğlu görevden alınır mı?

Merkez Bankası Başkanının Zorlu Sınavı! Faiz İndirimi Yapmazsa Cumhurbaşkanı Erdoğan Görevden Alır Mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan faiz indirimi açıklaması sonrası dipten dönen dolar kuru yükseliş göstermiş, Merkez Bankası Başkanı tarafından bir önceki dönemde olduğu gibi piyasalara faiz güvencesi verilmemişti.

Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan benzer bir açıklamayı yine PPK toplantısı öncesi yapmış, faiz indirimi yapılmasını istediğini dile getirmiş, dolar kurunda hızlı yükseliş yaşanması üzerine Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu enflasyon düşmeden faiz indirimi yapılmayacağı yönüne açıklama yaparak piyasaları sakinleştirmişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN FAİZ İNDİRİMİ YAPMAZSA, MERKEZ BANKASI BAŞKANI ŞAHAP KAVCIOĞLU'NU GÖREVDEN ALIR MI?

Canlı yayında ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan Ağustos ayı itibari ile enflasyonun düşüşe geçeceğini, enflasyonu düşürmek için faiz oranlarının da düşmesi gerektiğini belirterek faiz indirimi sinyali vermişti. Merkez Bankası Ağustos ayı PPK toplantısı öncesinde gelen açıklama piyasaları sallarken dolar kurunda hızlı bir yukarı yönlü hareketlilik yaşanmıştı.

Yapılan açıklamalar sonrasında gözler Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'na çevrilirken TÜİK tarafından açıklanan Temmuz ayı enflasyon rakamlarının yükseliş göstermesi ve son 24 ayın en yüksek seviyesine ulaşması nedeni ile Ağustos ayında faiz indirimi kararının çıkmasının son derece zor olduğu belirtiliyor.

şahap-kavcıoğlu

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada enflasyonun Ağustos ayı itibari ile düşüşe geçeceği vurgusunun yapılması nedeni ile faiz indirimi için Eylül ayına kadar süre tanındığı belirtiliyor. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu büyük bir faiz çıkmazı içerisinde yer alırken yüksek enlasyon rakamları nedeni ile faiz indirimi penceresinin şu anda kapalı olduğu uyarısı yapılırken ekonomistler böyle bir ortamda alınacak faiz indirimi kararının piyasaları allak bullak edebileceğini belirtiyor.

ŞAHAP KAVCIOĞLU NE ZAMAN MERKEZ BANKASI BAŞKANI OLDU!

Yeni Şafak Gazetesi ekonomi yazarları arasında yer alan Prof. Şahap Kavcıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 20 Mart 2021 tarinde göreve atanmıştı.

Yapmış olduğu faiz artırımları ve agresif politika ile dolar kurunda sert düşüşü sağlayan Naci Ağbal'ı ani bir karar ile görevinden alan Erdoğan yerine düşük faiz politikasını savunan Kavcıoğlu'nu atamıştı. 20 ay içerisinde yapılan 4. atama sonrasında yeni bir başkan değişikliği ihtimali zor görünsede ekonomistler Eylül ayı enflasyon rakamlarını beklenmesi gerektiğini belirtiyorlar.