Merkez Bankası, BDDK ve Türkiye Bankalar Birliği Devreye Girdi, İhtiyaç Kredilerine Kredi Kartı Formülü Getirildi

Yükselen faiz oranlarına rağmen vatandaşın kredi talebinde azalma olmaması üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sinyali verilen düzenleme için ilk adım atıldı.

Merkez Bankası, BDDK ve Türkiye Bankalar Birliği Devreye Girdi, İhtiyaç Kredilerine Kredi Kartı Formülü Getirildi

Dolar kuru ve enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş sonrasında 2020 senesinin Haziran ayı itibari ile Merkez Bankası sıkı para politikasına geçiş yapmıştı. Alınan önlemler kapsamında Temmuz ayı itibari ile bankaların ucuz kredi muslukları kapatılırken yükselen faiz oranlarına rağmen ay sonunu getirmekte zorlanan vatandaşın kredi talebi hız kesmedi.

Vatandaş ağırlaşan faiz yüküne rağmen aylık bütçesini ve borçlarını çevirmek için kredi çekmekte ısrarcı davranınca ne yazık ki borcunu ödeyemeyen kişilerin sayıları büyük bir hızla arttı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından yapılan ilk açıklamadan sonra beklenen adım atıldı, ihtiyaç kredileri sınırlandırıldı!

İHTİYAÇ KREDİLERİNE KREDİ KARTI FORMÜLÜ GETİRİLDİ, GELİRE GÖRE KREDİ LİMİTİ BELİRLENECEK!

Önümüzdeki hafta sonuna kadar açıklanması beklenen yeni düzenlemede detaylar netleşti. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından yapılan açıklamalar sonrasında Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Bankalar Birliği ve Katılım Bankaları Birliği çalışmaları başlamıştı.

Yapılan yeni çalışmalar kapsamında ihtiyaç kredileri için yeni bir sınırlama formülü hakkında ortak uzlaşıya varıldı. Tıpkı kredi kartlarında olduğu gibi bundan sonra da ihtiyaç kredisi için aylık gelir kriteri uygulanacak.

ihtiyaç-kredisi-hamlesi

İHTİYAÇ KREDİSİ BAŞVURUSU İÇİN AYLIK GELİR ŞARTI NASIL UYGULANACAK?

İhtiyaç kredisi çekmek için bankaya başvuru yapan kişilerin aylık belgelenebilir gelirleri sorgulanacak. Kredi kartı için uygulanan formülün banka kredilerine uyarlanması hedefleniyor. Böylelikle batık kredi sorunu çözülecek ve vatandaşın ödeyebileceğinden fazlasını bankaya borçlanmasının önüne geçilecek. Finans sektörü düzenlemeyi olumlu karşıladı.

Şu anda bu sınır kredi kartı için aylık belgelenebilir gelirin ilk kez kredi kartı başvurusu yapan kişilere yönelik olarak 2 katı olarak uygulanıyor. Daha önce kredi kartı olan ve borcunu düzenli ödeyen kişilerin ise kademeli olarak limitleri 4 katına kadar çıkartılabiliyor.

ihtiyaç-kredisi-vadesi-düşecek-mi

Benzer kredi haberleri, kampanyaları, konut ve emlak haberleri, TOKİ ucuz konut satış duyuruları için uygulamalarımızı indirebilirsiniz;

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Huawei AppGalerry uygulamamız için TIKLAYINIZ

İHTİYAÇ KREDİSİ VADESİ DÜŞÜRÜLÜR MÜ, DEĞİŞECEK Mİ?

İhtiyaç kredilerine getirilen limit sınırı yanı sıra vade sayısnda ise bir düzenleme yapılması beklenmiyor. Hatırlanacağı üzere kredi vadeleri ihtiyaç kredisi paketlerinde 60 aydan yapılan düzenleme ile 36 aya çekilmişti.

Kredi vadesinin daha da kısaltılması yada limitin düşürülmesi nedeniyle yeniden 60 aya çıkartılması gibi bir durumun söz konusu olmadığı ve 36 ay vadeli kredi verilmeye devam edileceği belirtiliyor.