Merkez Bankası Beyin Kadrosu Genel Müdürleri Değiştirildi!

Merkez Bankası'nın beyin kadrosu olarak kabul edilen genel müdürleri görevden alındı. Murat Çetinkaya döneminde göreve getirilen tüm genel müdürler ani bir karar ile görevden alınmış oldu!

GÜNDEM 09.08.2019 - 09:47 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Merkez Bankası'nın beyin kadrosu olarak kabul edilen genel müdürleri görevden alındı. Murat Çetinkaya döneminde göreve getirilen tüm genel müdürler ani bir karar ile görevden alınmış oldu!

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınmasının ardından şok bir kadro değişikliği daha yaşandı. Yeni Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal çok sayıdaki genel müdürü görevinden aldı ve başka görevlere atadı. İşte o çok tartışılacak atama kararı!Merkez Bankacılığı Kazınıyor! Şok görevden alma kararlarını eleştiren ekonomist Uğur Gürses, DW Türkçe'ye yapmış olduğu değerlendirmesinde “Bu atamalar bir önceki dönemin atamaları olarak değerlendirilemez, bu atamalar köklü Merkez Bankacılığını kazımak anlamına geliyor.Ali Çufadar ve Orhan Kandar, bankaya 1988'de girmiş, çekirdekten yetişme Merkez Bankacıdır. Merkez Bankası'nın kurumsal bağımsızlığı zaten kalmamıştı, ikincisi bankanın Ankara'dan İstanbul'a taşınma projesi var. Krizdeyken at değiştirmek misali bunu dere geçerken at değiştirmek gibi görüyorum. Hiç akıl karı değil. Burada merkez bankacılığı kazınıyor” ifadelerini kullandı.Görevden Alınan Merkez Bankası Genel Müdürleri Kimler?Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürü Dr. Pınar Özlü,Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürü Yavuz Yeter,Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü Ayşe Gül Sayın,Kurumsal Dönüşüm Koordinatörü Zafer Orhan,Kurumsal Risk Yönetimi Genel Müdürü Mustafa Begün,Operasyon Genel Müdürü Dr. Ali Çufadar,Piyasalar Genel Müdürü Orhan Kandar,Strateji ve Kurumsal Yönetim Genel Müdürü Mehmet Sercan Arslan ,Çetinkaya’dan önce göreve getirilen Baş Ekonomist Doç. Dr. Ali Hakan Kara. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@