Merkez Bankası CİMER Üzerinden Yanıtladı, 128 Milyar Dolar Nerede Sorusuna İlk Kez Cevap Geldi!

Muhalefetin sık sık gündeme taşıdığı ve kamuyounda büyük yankı uyandıran 128 milyar dolar nerede sorusuna Merkez Bankası ilk kez resmi yanıt verdi. Merkez Bankası 128 milyarı ne yaptı, nerede kullandı

Finans 01.12.2021 - 09:53 01.12.2021 - 09:53 Gülcan Özer

Dolar kurunda yaşanan dalgalanma tüm hızı ile devam ederken CİMER üzerinden yapılan açıklama ile bir kere daha "128 milyar dolar nerede?" sorusu gündeme geldi. Konu hakkında haber hazırlayan DW Türkçe, 16 Nisan 2021 tarihinde CİMER üzerinden yapmış oldukları başvuruya gelen resmi yanıtı açıkladı. 

29 Kasım 2021 tarihinde Merkez Bankası tarafından verilen cevap metnini yayımlayan gazete "128 milyar dolar neden satıldı?" sorusunun yanıtını kamuoyuna açıklamış oldu. Peki, Merkez Bankası 128 milyar doları ne yaptı, neden sattı, ne oldu?

MERKEZ BANKASI 128 MİLYAR DOLAR NE OLDU, NEDEN SATILDI?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada "Diğer gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de bu dönemde artan sermaye çıkışları, azalan doğrudan yatırımlar, turizm ve ihracatta yaşanan hızlı daralma nedeniyle ekonomide yüksek tutarda döviz talep fazlası ortaya çıkmıştır. Ek olarak mevcut jeopolitik konjonktürün de yarattığı baskılar, makro finansal istikrarı sağlamak üzere ekonomide döviz likidite ihtiyacının karşılanması gerekliliğini doğurmuştur. Bu nedenlerle finansal istikrarın korunması, ödemeler dengesi finansmanı ve döviz arz-talep dinamikleri kapsamında işlemler gerçekleştirilmiştir" denilerek 128 milyar doların satış nedeni açıklandı. 

128 MİLYAR DOLAR NEREDE?

Banka tarafından yapılan açıklamada 128 milyar doların reel sektör, finans kesimi ve kamu kurumlarının ihtiyacı için kullanıldığı ifade edilirken bu sayede pandemi döneminde ülke ekonomisinin ve istihdamın korunduğu belirtildi. Dış ödemeler ve likidite istikrarı için gerekli adımların atılmaya devam edileceği belirtildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@