Merkez Bankası Ekim Ayı Toplantısı Öncesi Açıklandı: Faiz İndirimine Enflasyon Freni Mi Geliyor, TCMB Faiz İndirir Mi?

Merkez Bankası Ekim ayı toplantısı için geri sayım hızlanırken faiz kararı tahmini beklenti ankatleri da açıklanıyor. TCMB Ekim Beklenti Anketi ile faiz indirimi var mı, toplantı pas geçilir mi?

Finans 18.10.2021 - 09:40 18.10.2021 - 09:40 Gülcan Özer

TCMB Ekim Beklenti Anketi sonuçları açıklanmaya devam ediyor. Pek çok ankette ekonomistlerin faiz tahmini ve beklentileri indirimin devam edeceği şeklinde oluştu. Piyasalar yükselen döviz kurları nedeni ile son derece çalkantılı ve hareketli bir haftayı geride bırakırken bu haftanın en önemli verisi ise Merkez Bankası Ekim ayı toplantısı ve PPK kurulu tarafından açıklanacak olan faiz kararı oldu. 

Merkez Bankası TCMB Ekim Toplantısı 2021 için geri sayım başlarken altın fiyatları, dolar kuru, 32 günlük mevduat faiz oranları, ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları ile enflasyon rakamları gibi pek çok rakamı belirleyecek olan kararda beklentiler de şekilleniyor. Ekonomistlerin Merkez Bankası faiz kararı beklentisi tahminleri bir bir açıklanmaya devam ederken yükselen enflasyon rakamları faiz denkleminde ağırlığını koruyor. 

TCMB EKİM BEKLENTİ ANKETİ SONUÇLARI AÇIKLANDI!

Ekim ayı Merkez Bankası faiz kararı beklenti anketi tahminleri peş peşe açıklanmaya devam ederken yabancıların Merkez Bankası faiz kararı tahminleri de başta olmak üzere pek çok kesim Ekim ayında TCMB tarafından yeni bir faiz indirimi açıklanacağı bekleniyor. Anketlerden çıkan medyan tahminler ise Merkez Bankası Ekim ayı toplantısı 2021 ile en düşük 50 baz puan en yüksek ise 100 baz puan faiz indirimi yapılacağı yönünde oldu. 

merkez bankası faiz kararı-3

MERKEZ BANKASI EKİM AYI PPK TOPLANTI TARİHİ NE ZAMAN, FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası tarafından Ekim ayı toplantısı bu hafta içerisinde 21 Ekim 2021 Perşembe günü yapılacak. PPK toplantısı sonrasında Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu imzası ile faiz kararı saat 14:00 itibari ile TCMB resmi internet sitesi üzerinden açıklanacak. 

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ KARARINA ENFLASYON FRENİ Mİ GELİYOR?

Ekonomistler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu arasında yapılan toplantıya işaret ederek bu toplantıda TCMB Başkanı Kavcıoğlu tarafından Erdoğan' a faiz indirimi risklerinin aktarılmış olabileceğine işaret etti. Enflasyon rakamlarının son dönemde kurda yaşanan yükseliş ile yüzde 20 üzerine taşınabileceğini belirten ekonomistler enflasyonu kontrol altına alabilmek adına zorunlu bir faiz indirimi arası verilebileceğini dile getirdiler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@