Merkez Bankası Eylül 2021 Faiz Kararı Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklanacak? Faiz İndirimi Olacak Mı, Dolar Kuru Yükselir Mi?

Türkiye'de piyasalar Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısına kilitlendiler. Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak. Eylül 2021 faiz indirimi olacak mı?

Finans 22.09.2021 - 05:30 22.09.2021 - 05:30 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de piyasalar Eylül ayının en önemli ekonomik verisini heyecanla beklemeye başladılar. Merkez Bankası tarafından Eylül 2021 faiz kararı bu hafta açıklanacak. Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak faiz kararına göre piyasalarda fiyatlamalar meydana gelecek. Peki Merkez Bankası PPK toplantısı ne zaman, hangi gün, saat kaçta yapılacak? 

MERKEZ BANKASI PARA POLİTİKASI KURULU TOPLANTISI NE ZAMAN?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK)  Eylül 2021 toplantısından çıkacak kararlar oldukça merak ediliyor. Merkez Bankası tarafından yapılan planlamaya göre Eylül ayı Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı 23 Eylül 2021 Perşembe günü yapılacak. Bu toplantıda Para Politikası Kurulu (PPK) üyeleri Eylül ayına ilişkin faiz kararını kararlaştıracaklar.

EYLÜL 2021 MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası tarafından Eylül ayına ilişkin faiz kararının ne olacağı kadar ne zaman açıklanacağı da merak ediliyor. Para Politikası Kurulu (PPK), Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yönetiminde toplanacak. Burada alınacak olan faiz kararı ise 23 Eylül 2021 Perşembe günü saat 14:00'da açıklanacak. Merkez Bankası faiz kararı kamuoyuna Merkez Bankası tarafından duyurulacak.

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YAPAR MI?

Merkez Bankası'nın geçtiğimiz günlerde para politikasında değişikliğe gittiği biliniyor. Ekonomi çevreleri bu politika değişikliğinin faiz indirimlerine zemin hazırlamak amacıyla yapıldıığı konusunda hemfikirler. Ancak Merkez Bankası'nın Eylül ayında faiz indirimi kararı verip vermeyeceğine dair kesin bir görüş hakim değil. Bazı ekonomistler sembolik seviyede bir faiz indirimi yapılacağını duyururlarken bazı ekonomistler de faiz indirimi için Kasım ayının beklenebileceğini ifade ettiler. 

FAİZ İNDİRİMİ OLURSA DOLAR KURU KAÇ TL OLUR?

Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz kararında faiz indiriminden yana karar çıkarsa en çok da dolar kurunun nasıl hareket edeceği merak ediliyor. Böyle bir durumda dolar kurunun sert bir şekilde yükselmesi bekleniyor. Böyle bir durumda dolar kurunda 9 TL seviyeleri mümküm olabilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@