Merkez Bankası Eylül 2021 PPK Toplantısı Faiz Kararı Açıklanacak

Dolar kuru, altın, borsa ve diğer tüm piyasa etmenleri Merkez Bankası'nın alacağı faiz kararını bekliyor. Faizler indirilecek mi? sorusunun yanıtı aranırken karara dair ekonomist yorumları da geldi.

Finans 20.09.2021 - 10:33 20.09.2021 - 12:10 Mustafa KARAGÖZ

Yurtiçi piyasalar için çok kritik bir haftaya girildi. Uzun süredir piyasaların gündeminde olan ve beklentilerin bile piyasalarda etkili olan faiz kararı hafta içinde açıklanacak.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLAYACAK

Merkez Bankası tarafından açıklanan takvime göre 2021 yılı Eylül ayı Para Politikaları Kurulu (PPK) faiz kararı 23 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek toplantı sonrası kamuoyu ile paylaşılacak. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu Başkanlığı'nda gerçekleştirilecek toplantı sabah saat 10.00'da başlayacak. Toplantının ardından ise Merkez Bankası resmi sitesinden saat 14.00 itibariyle alınan faiz kararını duyuracak. 

Eylül 2021 Merkez Bankası faiz indirimi, artırımı yada sabit tutulması kararı 23 Eylül Perşembe günü saat 14.00'de belli olacak. 

FAİZ İNDİRİMİ OLACAK MI?

Merkez Bankası tarafından alınması muhtemel karara dair beklenti anketi sonuçları ilan edildi. 

Enflasyon oranlarının politika faiz oranlarının aşmasının ardından beklentiler faiz oranlarında 0.25 oranında artırım olmuştu. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz açıklaması ve ardından gelen Şahap Kavcıoğlu'nun konuşması faiz oranlarında bir indirim olabileceği şeklinde değerlendirilmişti. 

Eylül PPK toplantısı öncesinde enflasyon oranları yüzde 19.25 oranında, politika faizleri ise yüzde 19.00 seviyesinde yer alıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@