Merkez Bankası Faiz Düşürürse Altın Dolar Ne Olur? PPK Kararı Öncesi Sonrası Para Piyasaları

Para Politikaları Kurulu'ndan çıkacak olan faiz kararı sonrası altın fiyatları ne olacak? Uzmanlar altın fiyatları için ne düşünüyorlar? PPK faiz kararları öncesi ve sonrasında gram altın fiyatları.

Finans 21.10.2021 - 08:57 21.10.2021 - 08:57 Mustafa KARAGÖZ

Para piyasaları uzun zamandır Merkez Bankası'nın PPK toplantısından çıkacak kararı bekliyorlar. Uzmanlara göre dolar kuruna rağmen politika faiz oranları yüzde 18.00 bandından daha aşağı indirilecek. Ekonomistlerin son beklenti anketinde ortalama faiz indirimi oranı yüzde 0.5 oranında olacak. Ancak bazı değerlendirmelerde faiz indiriminin 100 baz puan bile olabileceği belirtildi. 

Peki faiz oranlarında indirim olması durumunda yurtiçi piyasalarda gram altın nasıl şekillenir? İşte altın fiyatlarına dair son rakamlar ve faiz sonrası beklentiler. 

GRAM ALTIN DOLAR KURU İLE YÜKSELMİŞTİ

Küresel piyasalarda ons altın sıkışmış bir durumda bulunuyor. Altın fiyatlarının uzun zamandır sabit seyir izlediği bu süreçte gram altının yükselmesinde dolar kurunun önemli katkısı oldu. 

Dolar kurunun 8.80 TL bandından ilk olarak 9.00 TL seviyesine çıkması ardından ise 9.30 TL üzeri rakamlarla rekorlar kırması gram altın fiyatlarının yükselmesini sağladı. Öyle ki bu süreçte gram altın da son dönemlerin en yüksek seviyelerine ulaşmayı başardı. 

ppk öncesi altın dolar (1)

Altında Yükselme Sınırlı Kaldı

Gram altın fiyatlarında yaşanan yükselme ABD Merkez Bankası (FED) varlık artırımı kararlarına dair beklentiler ve ONS Altın fiyatlarının küresel piyasalarda sabit kalmasıyla sınırlı düzeyde oldu. Dolar kurunda yaşanan yükselme devam ettiği dönemde gram altın fiyatları bir miktar geri çekildi. 

ALTIN DÜŞECEK Mİ, ÇIKACAK MI?

Altın fiyatlarına dair merak edilen başlık ise altın fiyatları PPK faiz kararından sonra çıkacak mı yoksa düşecek mi? 

Piyasalarda oluşabilecek duruma dair Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş açıklamalarda bulundu. Altında dolar kuruna bağlı yükselme olduğunu ifade eden Memiş, fiyatların çok yükseldiğini ancak yeni bir geri çekilme ile alım fırsatı oluşacağını ifade etti. 

Faiz Öncesi Altın Değerlendirmesi

İslam Memiş faiz kararı öncesi altın yorumunda “Gram altında 2021'in en yüksek seviyesi olan 534 TL'yi bu hafta gördük. Gram altını şu anda yüksek bulduğumu ve alım yapılmaması gerektiğini daha önce ifade ettim. Bana göre gram altın almak isteyenler biraz daha beklemeliler.” ifadelerini kullandı. 

ppk öncesi altın dolar (2)

Faiz Öncesi Dolar Değerlendirmesi

Dolar kuruna dair de bir değerlendirmede bulunan Memiş faiz artırımı olursa dolar kurunun sert bir iniş gösterebileceğini söyledi. Faizlerin sabit bırakılması durumunda dolar kurunun sabit bir seyir sonrası kademeli değer kaybı gösterebileceğini söyleyen Memiş faiz indirimi olması durumunda şu ifadeleri kullandı. "100 baz puanlık bir faiz indirimi gelirse dolar kuru 9,45 – 9,50 TL seviyesine sert şekilde yükselir.”

PİYASALARDA SON DURUM

PPK faiz kararı öncesinde Dolar 9.25 TL seviyesinde yer alıyor. Küresel piyasalarda ons altın 1767 Dolar, Gram Altın ise 531 TL bandında bulunuyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@