Merkez Bankası Faiz İndirimi Tahminini Değiştiren Deutsche Bank Dolar Kurunun 9 TL Olacağı Tarihi Açıkladı!

Türkiye ekonomisine ilişkin Deutsche Bank tarafından yeni bir rapor yayınlandı. Dev banka yeni raporunda Merkez Bankası'nın faiz indirimi yapması konusunda beklenmeyen tahminlerde bulundu.

Merkez Bankası Faiz İndirimi Tahminini Değiştiren Deutsche Bank Dolar Kurunun 9 TL Olacağı Tarihi Açıkladı!

Türkiye ekonomisi sancılı bir süreçten geçiyor. Bir yandan yüksek enflasyon büyük bir tahribata yol açarken diğer yandan ise Merkez Bankası'nın politika faizinin yetersiz kalması reel sektörü zor durumda bıraktı.

Türkiye'deki ekonomik gelişmeleri çok yakından takip eden yabancı finans kuruluşları dönem dönem hazırladıkları raporlarla yatırımcılarını yönlendiriyorlar. Bu finans kuruluşlarından birisi de Deustche Bank oldu.

FAİZ İNDİRİMİ TAHMİNLERİ REVİZE EDİLDİ

Deutsche Bank tarafından yayınlanan raporda Merkez Bankası'nın faiz indirimi yapmasına ilişkin tahminler revize edildi. Oysa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası'nda faiz indirimi döneminin başlayacağını açıklamştı.

Deutsche Bank tarafından yapılan son analizde Merkez Bankası'nın ilk faiz indirimi yapacağı tarih öteye atıldı. Dasha önce banka ilk faiz indiriminin Ekim ayında yapılacağına dair tahminde bulunmuştu. Bu tahmin revize edilerek ilk faiz indiriminin en erken Kasım ayında gelebileceği belirtildi.

Deutsche Bank tarafından yapılan faiz indirimi tahminindeki değişiklikler yalnızca zaman ile alakalı olmadı. Dev banka daha önce yayınlanan raporunda Merkez Bankası'nın 200 baz puanlık bir faiz indirimi yapacağına dair tahminde bulunmuştu. Bu tahmin de revize edilerek 200 baz puanlık faiz indirimi 100 baz puanlık faiz indirimine çekildi.

deutsche bank tahminleri

AĞUSTOS AYINDA FAİZ İNDİRİMİ KARARI MÜMKÜN DEĞİL

Deutsche Bank analistleri önemli değerlendirmelerde de bulundular. Yüksek enflasyona dikkat çeken analistler enflasyon artışına yönelik beklentilerin göz önüne alındığında kısa vadede Merkez Bankası'nın faiz indirimi yapabilmek için alanı ve imkanı olmadığı ifade edildi. Banka en azından Ağustos ayındaki Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısından herhangi bir şekilde faiz indirimi kararı çıkmasını beklemiyor.

DOLAR KURU İÇİN 9 TL TAHMİNİ!

Deutsche Bank orta Doğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska ise çok çarpıcı bir değerlendirmede bulunarak, “Biraz şaşırtıcı gelebilir ama yüksek enflasyon türk lirası için kısa vadede avantaj olacaktır. Çünkü enflasyon yüksek seyrettikçe faiz indirimi yapılamayacaktır. Dolayısıyla yabancı pozisyonlarında bir dğeişim meydana gelmez ve Türk lirası bundan negatif etkilenmez.

Türk lirası yüksek carry trade fırsatından yararlanarak iyi bir şekilde 1-2 ay geçirebilir. Ancak yılın geri kalanı için aynı şeyleri söylememiz mümkün değil. Yıl sonuna doğru Türk lirası değer kayıpları yaşayarak dolar karşısında zayıflayacaktır. Dolar kurunun 9 TL'nin üzerine çıktığını görebiliriz” dedi.

SONRAKİ HABER