Merkez Bankası Faiz İndirimi Yapacak Mı? Beklenti Anketi Ve Yabancı Kuruluşlara Göre Aralık Ayı Faiz Kararı Tahminleri

Merkez Bankası'nın Aralık ayı faiz kararına ilişkin beklenti anketi sonuçları açıklanırken yabancı finans kuruluşları da faiz kararına yönelik öngörülerini duyurdular.

Finans 13.12.2021 - 19:21 13.12.2021 - 19:21 Engin Uzunoğlu

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Aralık ayı toplantısı 16 Aralık 2021 Perşembe günü yapılacak. Bu toplantıda Merkez Bankası'nın faiz kararı alınarak kamuoyuna açıklanacak. Türkiye ekonomisinde tüm fiyatlamaları etkileyecek bu faiz kararının öncesinde Bloomberg tarafından ekonomi çevrelerinin katıldığı bir beklenti anketi yapılarak sonuçları kamuoyuna duyuruldu. Ayrıca Merkez Bankası Aralık ayı faiz kararının ne olacağına dair de yabancı finans kuruluşları öngörülerini raporlar halinde paylaştılar. Merkez Bankası faiz indirimi yapacak mı?

BEKLENTİ ANKETİNE GÖRE MERKEZ BANKASI 100 BAZ PUAN FAİZ İNDİRİMİ YAPACAK!

Bloomberg tarafından yapılan merkez Bankası faiz kararı beklenti anketinin sonuçları yayınlandı. Ekonomi çevrelerinin katıldığı anklete göre Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine Aralık ayında da devam etmesi bekleniyor. 17 farklı kurumun katıldığı ankette genel beklenti Merkez Bankası'nın Aralık ayında politika faizinde 100 baz puanlık indirim yaparak politika faizini yüzde 15'ten yüzde 14'e çekmesi yönünde oldu. 

Bloomberg tarafından yapılan faiz kararı beklenti anketine cevap veren kurumlar arasında iki kurum 200 baz puanlık faiz indirimi beklediklerini bildirirken bir kurum ise 25 baz puanlık faiz indirimi yapılacağını öngördüklerini açıkladı. 

FAİZ İNDİRİMLERİNİN 2022'NİN İLK ÇEYREĞİNDE DEVAM EDECEĞİ BEKLENTİSİ

Yapılan beklenti anketinin yayınlanan sonuçlarına göre 9 kurum 2022 yılının ilk çeyreğinde faizlerin yüzde 14'te sabit tutulacağını öngördüler. 2022'nin ikinci çeyreğinde ise yeni faiz indirimleri ile Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 12'ye çekeceğine dair beklenti paylaşıldı.

UNICREDİT ARALIK VE OCAK AYINDA TOPLAM 300 BAZ PUAN FAİZ İNDİRİMİ YAPILMASINI ÖNGÖRDÜ

Yabancı finans kuruluşları da Merkez Bankası'nın faiz kararının ne yönde olacağına dair öngörülerinin yer aldığı araştırma raporlarını yayınladılar. Buna göre Unicredit'in araştırma raporunda Merkez Bankası'nın Aralık ayında 100 baz puanlık faiz indirimi yapacağı ve Ocak 2022'de de 200 baz puanlık faiz indirimi kararı alınacağını öngördüklerini bildirdi. 

BARCLAYS'IN ARALIK AYI FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ 200 BAZ PUAN

Barclays tarafından yayınlanan araştırma raporuna göre ise Merkez Bankası Aralık ayı PPK toplantısında 200 baz puanlık faiz indirimi yuapacak ve Ocak 2022'de de 100 baz puanlık faiz indirim ile politika faizi yüzde 12'ye çekilecek. Barclays'ın kıdemli ekonomistleri tarafından yapılan analizde ise Merkez Bankası'nın düşük faiz söyleminin tam olarak hangi seviyeyi işaret ettiğinin belirsiz olduğu ve planlanan tüm faiz indirimlerinin Aralık ve Ocak ayında yapılacağı belirtildi.

DEUTSCHE BANK 100 BAZ PUAN FAİZ İNDİRİMİ BEKLİYOR

Deutsche Bank ise Merkez Bankası'nın Aralık ayı toplantısında 100 baz puanlık faiz indirimi yapılmasının beklediklerini açıkladı. Bu toplantının ardından ise 2022'nin ilk 3 ayında Merkez Bankası'nın herhangi bir faiz indirimi yapmayacağı Alman banka tarafından öngörüldü.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@