Merkez Bankası Faiz İndirimi Yaparsa Dolar Kuru Kaç TL Olur?

Piyasalar yeni haftada çok önemli iki kritik gelişmeye odaklandı. FED ve Merkez Bankası faiz kararları piyasalara yön verecek. Merkez Bankası faiz indirimi yaparsa dolar kuru kaç TL olur? 

Finans 18.09.2021 - 18:06 18.09.2021 - 18:10 Engin Uzunoğlu

Küresel ve ulusal piyasalarda oldukça kritik bir haftaya giriliyor. Bu hafta hem Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) hem de Türjiye Cumhuriyet Merkez Bankası Eylül ayı faiz kararlkarı belli olacak. Bu faiz kararları piyasaları direkt olarak etkileyecek. Özellikle dolar kurunun ne yönde hareket edeceği merak konusu olursa hangi gelişmelerle hangi sonuçların alınacağına dair değerlendirmeler gelmeye başladı. 

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ABD'de önemli ekonomik gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. ABD'de son açıklanan enflasyon rakamları piyasa beklentilerinin altında kalmıştı. Bu şekilde FED yelerinin yüksek enflasyonun kalıcı olmayacağına dair söylemleri de ispatlanmış oldu ve böylelikle piyasalara güven aşılandı. 

ABD'de enflasyon riski tamamen ortadan kalkmamış olsa da piyasalarda bir pozirif etki yaptı. Dolar endeksi güç kazanırken şimdi FED'in 22 Eylül'deki toplantısının ardından yapılacak açıklamalara kilitlenildi. Eylül ayı faiz kararı ve verilecek varlık alımlarının azaltılmasına dair işaretler piyasaları etkileyecek. 

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI AÇIKLANMA TARİHİ

Merkez Bankası'nın Eylül ayı faiz kararı için ise 23 Eylül tarihi belirlendi. Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısında çıkacak olan faiz kararı büyük bir merakla bekleniliyor. Bu karar özellikle Türk lirasının yabancı para birimleri karşısındaki performansını etkileyecek. 

Merkez Bankası tarafından yapılan para politikası söylemlerindeki değişimin faiz kararına da etki edeceği tahmin ediliyor. Bugüne kadar manşet enflasyonu baz alan ve piyasalara enflasyonun altında faiz uygulanmayacağını taahhüt eden Merkez Bankası ilk defa çekirdek enflasyon söylemini ortaya attı. Böylelikle faiz indirimlerine de kapı aralanmış oldu. 

FAİZ İNDİRİMİ OLURSA DOLAR KURU YÜKSELİR Mİ?

Merkez Bankası'nın olası bir faiz indirimi durumunda piyasalarda fiyatlamaların ne şekilde oluşacağı merak ediliyor. Dolar kuru dolar endeksinin değer kazanması ile yükseliş ve 8,62 TL seviyesine kadar ulaşmıştı. Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından ise dolar kurunda yeni bir hareketlenme meydana gelecek. 

Merkez Bankası olası bir faiz indirimi yapması durumunda dolar kurunda bir yükseliş hareketi gerçekleşmesi yüksek ihtimal olarak değerlendiriliyor. Böyle bir ekonomik gelişmede dolar kurunun 8,80 TL ve 8,90 TL seviyelerini test etmesi bekleniyor. Busürecin ardından ise dolar kurunda 9 TL ihtimalinin da daha da güçlenebileceği bildirildi. 

Not: Haberimizde yer alan değerlendirmeler genel ekonomik görünüme dair yorumlardır. Çeşitli ekonomistlerin ve yatırım şirketlerinin analizlerinden elde edilen bu yorumlara bakarak yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@