Merkez Bankası Faiz İndirirse Borsa BİST 100 ve Hisse Senetleri Ne Olur?

Merkez Bankası PPK faiz kararı gün içinde açıklanacak. Merkez Bankası faiz indirimi yada faiz artırımı yaparsa Borsa İstanbul BİST 100 Endeksi nasıl değişecek? Borsa yükselir mi, düşer mi?

Finans 21.10.2021 - 09:23 21.10.2021 - 09:24 Mustafa KARAGÖZ

Merkez Bankası tarafından ilan edilecek faiz kararı öncesinde piyasalarda gergin bekleyiş sürüyor. Piyasalar olası ve yüksek bir faiz indirimi kararı nedeniyle endişeli bir süreç yaşarken altın ve dolar kurunda endişelerin etkileri seyrediliyor. 

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİRSE BORSA NE OLUR?

Ekim 2021 döneminin Para Politika Kurulu (PPK) toplantısı faiz kararı gün içinde açıklanacak. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun başkanlık edeceği toplantı, görevden almalar sonrası gerçekleştirilecek ilk toplantı niteliğinde. 

Politika faiz oranlarının yüzde 18.00 olduğu dönemde, enflasyon oranlarının yüzde 19.2 seviyesinin üzerinde olması ve dolar kurunun 9.25 TL'ye kadar tırmanması faiz kararının önemini artırıyor. 

Genel beklenti ise faiz ornalarının yüzde 18.00 bandından yüzde 17.50 yada yüzde 17.00 seviyesine düşürülmesi yönünde. 

Ekim PPK faiz kararı ise saat 14.00'da Merkez Bankası tarafından ilan edilecek. 

FAİZ KARARI SONRASI BORSA BİST 100 VE HİSSE SENETLERİ

Merkez Bankası'nın faiz kararı indirim olması yönünde olursa Borsa'nın genel olarak yükselmesi beklenir. Politika faizi düşerse borsa kısa ve orta vadede yükselişe geçer. Özellikle vadeli mevduat yatırımcıları faiz oranlarının düşmesi ile kazanç kaybı yaşayabilirler. Bu durum vadeli mevduat yatırımcısının temettü veren hisselere yönelmesine neden olabilir. Politika faiz oranlarının yüzde 8.50 olduğu dönemde Borsa'da ki işlem hacmi rekor seviyelere çıkmıştı. Son aylarda ise bu oran çok düştü. 

Faiz İnerse Hangi Hisseler Çıkar?

Merkez Bankası'nın faiz indirimi bankacılık sektörünü doğrudan etkiler. Faizler düşerse bankalar daha ucuza borçlanma imkanı bulur. Daha ucuza borçlanıp daha çok kişiye kredi kullandırırlar, karlarını artırabilirler. Uzmanlar bu kapsamda faiz indirimi olması durumunda bankacılık sektöründeki hisse senetlerinin artabileceğini ifade ediyorlar. 

EDİTÖR NOTU: Borsaya dair değerlendirmelerin tamamı haber amacıyla paylaşılmıştır. Yatırım tavsiyesi içermez. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@