Merkez Bankası Faiz İndirmişti, Banka Kredilerine İndirim Bekleyenlere Bakan Yardımcısı Kötü Haberi Verdi

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül çok önemli açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası faiz indirimi sürecek mi, bankaların kredi faiz oranları düşecek mi?

Finans 28.09.2021 - 21:20 28.09.2021 - 21:20 Gülcan Özer

Merkez Bankası tarafından yapılan 100 baz puan faiz indirimi hamlesi sonrası gözler bankaların kredi faiz oranlarına çevrilmişti. Bankalardan kredi faiz indirimi bekleyen kişilere kötü haberi Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül verdi. Bakan Yardımcısı Gül yürütüttükleri politika kapsamında cari açık ve bütçe açığı ile mücadele edilerekte faizlerin  düşürülebileceğini söyledi. 

İHTİYAÇ KREDİSİNDE FAİZ İNDİRİMİ BEKLEYENLERE ŞOK! 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Eylül ayı PPK toplantısı sonrasında açıklanan karar ile süpriz faiz indirimine gidilmişti. Merkez Bankası tarafından 100 baz puan faiz indirimi yapılarak yüzde 19 olan politika faiz oranı yüzde 18 seviyesine çekilmişti. Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi sonrasında vatandaşın gözü banka kredilerine çevrilmişti. 

Bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları için tüm beklentilerin aksine ne yazık ki beklenen faiz indirimi haberleri bir türlü gelmemişti. "Bankaların kredi faiz oranları düşecek mi?"sorusuna yanıt arandığı bir dönemde kötü haberi Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül verdi. Bakan Yardımcısı Gül Türk Lirası'na olan güveni arrtırmalıyız diyerek atılması gereken adımları açıkladı. 

Gül açıklamasında “Bunu sürdürmemiz gerekiyor. Bir sene çok büyüyüp sonra daralmamamız devamlı bisikleti çevirmemiz gerekiyor. Sağlıklı kredi mekanizması kurmadan gelişigüzel kredi hacmi artıramayız, selektif olmak durumundayız. Özellikle ticareti, sanayiyi iyi bir şekilde finanse ederek, gerekirse tüketici kredilerini biraz daha pahalılandırarak yapmamız lazım bunu” diyerek tüketici kredisi paketleri arasında yer alan ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi paketlerinde faiz indirimi bekleyenlere kötü haberi vermiş oldu. Faiz indiriminin önü kapatılırken "pahalandırma" vurgusu ile faizlerin daha da yükselebileceği uyarısı geldi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@