Merkez Bankası Faiz Kararı Bugün Saat Kaçta Açıklanacak? Ekim 2021 PPK Toplantısı Ne Zaman, Tahmin Yorumları Neler?

Merkez Bankası Ekim ayı faiz kararı için geri sayım başladı. Merkez Bankası faiz kararı yorumları, ne olur, faiz indirirse dolar ne olur, TCMB saat kaçta açıklanır, faiz indirimi gelir mi?

Finans 21.10.2021 - 08:23 21.10.2021 - 08:30 Gülcan Özer

Piyasalar nefesini tuttu Merkez Bankası Ekim ayı faiz kararı için yapılacak olan açıklamayı bekledi. Dolar kuru, altın fiyatları, borsa, enflasyon rakamları, vadeli mevduat faizi ve banka kredileri gibi pek çok rakam üzerinde belirleyici olan Merkez Bankası faiz kararı için geri sayım başladı. 

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ardından ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yapmış olduğu toplantıların ardından daha da kritik bir hale gelen toplantıda 3 seçenek masada duruyor. 

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANIR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Ekim ayı PPK toplantısı 21 Ekim 2021 Perşembe günü yani bugün yapılacak.Toplantıda alınan karar saatler 14:00'ü gösterdiğinde Merkez Bankası resmi internet sitesi üzerinden PPK Toplantı Tutanağı Özeti ile ilan edilecek. Karar açıklanır açıklanmaz emlak365.com sitemiz üzerinden de ilan edilecek. 

ekim-ayı-faiz-kararı

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI YORUMLARI! 

Toplantıda TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile PPK üyeleri için 3 seçenek değerlendirilecek. Merkez Bankası faiz kararı ile; 

Faiz indirimi, 

Faiz artırımı, 

Faizin sabit tutulması yani toplantının pas geçilmesi şeklinde 3 seçenekten birini tercih edecek. Gerek dolar kurunda yaşanan yükseliş gerekse de enflasyon rakamında yaşanan yükseliş nedeni ile normal koşullar altında faiz artırımı kararı alınması gerektiği belirtilen toplantıda yabancıların ve yerli finans uzmanlarının beklentisi ise 2. kez faiz indirimi yapılması yönünde. 

Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası Eylül ayı PPK toplantısı ile 100 baz puan faiz indirimi yapmış, dolar kuru sert bir şekilde yükselmişti. Ekim ayı toplantısı öncesi TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılan çekirdek enflasyon vurgusu yeni bir faiz indirimi sinyali olarak algılanmıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@