Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Olur? Ekonomistlerin TCMB Ocak 2022 PPK Toplantısı Faiz Beklentisi

Merkez Bankası Ocak ayı faiz kararı 2022 için geri sayım başlarken ekonomistlerin faiz yorumu ve beklentisi açıklandı. Merkez Bankası Ocak 2022 faiz kararı ne olur, faiz beklentisi yorumlar ne yönde?

Finans 13.01.2022 - 15:22 13.01.2022 - 15:22 Gülcan Özer

Piyasalar nefesini tuttu, Merkez Bankaları tarafından açıklanacak olan faiz kararı beklenmeye başlandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB ve Amerikan Merkez Bankası FED faiz kararları piyasaya yön verecek. Özellikle de altın fiyatları ve dolar kuru verilecek olan kararlardan etkilenecek. 

İki kritik karar için geri sayım başlarken ilk önce Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, sonrasında ise FED'in açıklayacağı faiz kararı takip edilecek. FED'in olası bir faiz artırımı kararı sadece Türk Lirası'nı değil tüm küresel piyasaları etkilerken Merkez Bankası'nın açıklayacağı faiz kararı ise TL, dolar kuru ve altın fiyatları için belirleyici olacak. 

MERKEZ BANKASI OCAK AYI FAİZ KARARI NE OLUR 2022?

Foreks Haber tarafından hazırlanan Merkez Bankası faiz kararı beklentisi anketi sonuçları açıklandı. Açıklanan anket sonuçlarına göre ekonomistlerin Merkez Bankası faiz beklentisi TCMB politika faiz oranı olarak uygulanan haftalık repo faiz oranı rakamının yüzde 14 seviyesinde sabit tutulacağı ve toplantının pas geçileceği yönünde oluştu. 

Ankete katılan ekonomistler ağırlıklı olarak faizin sabit tutulacağı yönünde görüş beyan ederken 1 katılımcı 125 baz puan faiz indirimi ile politika faiz oranının yüzde 14 seviyesinden yüzde 12,75 seviyesine çekileceği öngörüsünü paylaştı. 

merkez bankası ocak 2022 faiz tahmini

2022 YIL SONU MERKEZ BANKASI FAİZ ORANI BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ?

2022 yıl sonu için yapılan faiz beklentisi anketinde ise medyan beklenti yüzde 13 olarak gerçekleşirken en düşük beklenti yüzde 9 ve en yüksek beklenti ise yüzde 22 olarak oluştu. 

AMERİKAN MB FED ve TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI TCMB OCAK 2022 TOPLANTISI NE ZAMAN?

FED Ocak 2022 toplantısı ile açıklanacak olan faiz kararı için kritik toplantı 25 - 26 Ocak tarihinde yapılırken, faiz kararı ise 26 Ocak akşamı ilan edilecek. TCMB Merkez Bankası Ocak 2022 faiz kararı ise 20 Ocak 2022 tarihinde saat 14:00'te açıklanacak. Açıklanacak olan faiz kararları ile dolar kuru ve altın fiyatları kendisine yön belirlerken piyasalarda beklentiler ile ters yönde bir karar çıkması halinde büyük çalkantılar ve sert fiyatlamalar yaşanabileceği belirtiliyor. Özellikle de Merkez Bankası tarafından yeni bir faiz indirimi yapılması durumunda altın ve dolar kurunda yükseliş olabileceği uyarısı geldi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@