Merkez Bankası faiz kararı ne zaman saat kaçta açıklanacak? Mayıs 2022 PPK takvimi

Merkez Bankası Mayıs 2022 dönemi faiz kararı belli olacak. Gün içerisinde düzenlenecek toplantı kapsamında faiz kararı açıklanacak? TCMB PPK faiz kararı ne zaman saat kaçta duyurulacak? İşte takvim..

Finans 26.05.2022 - 08:58 26.05.2022 - 08:58 Mustafa Karagöz

Ekonomi gündeminin ve piyasaların merakla beklediği faiz kararı bugün belli olacak. Gün içerisinde Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu Başkanlığında gerçekleştirilecek toplantı sonrası atılacak adım duyurulacak. Merkez Bankası'nın alacağı kararın ne olacağına dair ekonomist beklentileri ile kararın ne zaman saat kaçta açıklanacağına ilişkin detaylar şöyle.;

MERKEZ BANKASI MAYIS 2022 PPK FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası daha önceden yayımladığı faaliyet takviminde Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantılarının ne zaman yapılacağını ilan etmişti. Bu kapsamda ilan edilen takvime göre; TCMB Mayıs ayı kararını; 26 Mayıs Perşembe günü duyuracak. 

PPK toplantısı sabah saat 10.00 itibariyle başlayacak. Toplantıda alınacak karar ise öğleden sonra saat 14.00'te kamuoyu ile paylaşılacak. 

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun başkanlık edeceği PPK toplantısına ilişkin karar TCMB'nin resmi sitesi üzerinden bir basın duyurusu ile kamuoyuna ilan edilecek. Vatandaşlar alınan kararı ve alınan karara dair ekonomi mesajlarını bu duyuru üzerinden takip edecekler. 

MAYIS AYI PPK TOPLANTISINDAN NASIL BİR KARAR ÇIKACAK?

Merkez Bankası'nın Mayıs ayı PPK toplantısına ilişkin ekonomist beklentileri belli  oldu. AA Finans, Bloomberg HT Finans ekonomistleri tarafından yapılan değerlendirmelerde tek bir ortak karar üzerinde duruldu. 

Ekonomistlerin genel beklentisi halen yüzde 14.00 bandında olan politika faiz oranlarının bu seviyede sabit tutulması. Birçok ekonomist Merkez Bankası'nın Mayıs ayında herhangi bir faiz artırımı yada indirimine gitmesini beklemiyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@