Merkez Bankası Faiz Kararı Ters Tepti Parası Olanın Çalışmasına Gerek Kalmadı! 32 Günlük Vadeli Faizi Asgari Ücret Geçti

Faiz indirimi ters tepti, bankalar yüksek mevduat faizi vermenin yolunu buldu. Bankaların hoş geldin mevduat faiz oranları rekora koşarken asgari ücret bile geçildi. En yüksek faiz veren bankalar 2021

Finans 07.10.2021 - 13:45 07.10.2021 - 13:47 Gülcan Özer

Bankaların vadeli hesap faiz oranları Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimine rağmen beklendiği üzere düşmedi. Merkez Bankası Eylül PPK toplantısı ile yapılan faiz indirimi hamlesi sonrası mevduat faizi oranları için bankalar yüksek faiz vermenin yolunu hoş geldin faizi ile buldu. 

Pek çok banka başlattığı kampanya ile 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları düşük olmasına rağmen hoş geldin faiz oranları için daha yüksek rakamlar sundu. Merkez Bankası tarafından yapılan 100 baz punlık faiz indirimi hamlesi sonrasında bankaların faiz indirimine gitmeleri beklenirken beklentilerin tam aksine bazı bankalarda yeni kampanyalar ile daha yüksek faiz oranları sunulması dikkat çekti. 

HOŞ GELDİN FAİZİ EN YÜKSEK BANKA HANGİSİ, EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKALAR 2021 LİSTESİNDE İLK SIRADA KİM VAR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 23 Eylül 2021 tarihinde düzenlenen Para Politikası Kurulu toplantısı ile beklenmedik şekilde 100 baz puanlık faiz indirimi hamlesi gelmişti. Yapılan faiz indirimi sonrasında gözler bankaların faiz oranlarına çevrilirken Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi bankaları etkilemedi. 

Bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranlarıi ile 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları rakamlarında beklendiği üzere düşüş yaşanmadı. Hatta bazı bankaların vadeli hesap faiz oranlarında yükseliş bile yaşanması dikkat çekti. ıng-bank-turuncu-hesap

EN YÜKSEK MEVDUAT FAİZ ORANLARI! 

Bankaların vadeli mevduat faiz oranları rakamları incelendiğinden en yüksek vadeli faiz oranı rakamı için bankaların yüzde 19 seviyesini uyguladığı görülüyor. ING Bank başlatmış olduğu kampanya ile ING mobil üzerinden ilk kez hesap açtıran kişilere hoş geldin faizi olarak yüzde 19 seviyesini uygularken N Kolay Bono hesabı, Alternatif Bank Vov + Hesap ve Akbank Winwin hesap ile yine yüzde 19 faiz veren bankalar arasında yer aldı. 

TEB marifetli vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 18,25 olarak uygulanırken, Şekerbank, Fibabanka, QNB Finansbank, Vakıfbank arı hesabı, Odeabank Oksijen Hesap, HSBC Bank modern hesap, Garanti Bankası e vadeli mevduat hesabı faiz oranları ise yüzde 18 ile 18,50 arasında değişen rakamlar arasında yer aldı. 

7-ekim-vadeli-mevduat-getirisi-hesaplama

BANKADA PARASI OLANLAR DİKKAT: ÇALIŞMADAN ASGARİ ÜCRETTEN FAZLA PARA KAZANABİLİRSİNİZ! 200 BİN LİRA AYLIK KAÇ TL FAİZ GETİRİR?

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi sonrasında 200 bin liranın aylık faiz getirisi asgari ücretin seyretmeye devam etti. 200 bin liranın bir aylık getirisi yüzde 19 fazi oranı üzerinden 3 bin 165 TL olarak hesaplandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@